Linux: Debian’da Yardımcı Araçlarla(apt, dpkg, gdebi, aptitude) Paket Kurulumu

Linux
Spread the love

Linux sistemlerine paket ve yazılım yüklemek, Windows veya macOS gibi diğer işletim sistemlerine kıyasla daha zor olabilir, çünkü uçbirimde birkaç komutun çalıştırılması gerekebilir. Bu, özellikle yeni Linux kullanıcıları için biraz sıkıntılı bir durum olabilir ve bu da biraz rehberliğe gereksinim duyulması anlamına gelebilir.

İşte bu nedenle bu yazıda, Debian’a paket kurmak için kullanılan çeşitli yöntemlere bakacağız. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • apt
  • dpkg
  • gdebi
  • aptitude

Bu komutlardan herhangi biri size tanıdık gelmiyorsa bile hiç endişe etmenize gerek yok, çünkü sırayla her birine bakacağız.

  • apt komutu

apt paket yöneticisi, Debian ve tüm Debian tabanlı Linux dağıtımlarında yaygın olan bir yardımcı programdır. Yeni paketlerin/yazılımların yüklenmesi, mevcut paketlerin güncellenmesi, sistem paketlerinin yükseltilmesi ve hatta tüm Debian sisteminin yükseltilmesi gibi çeşitli görevleri gerçekleştirir.

apt paket yöneticisini kullanarak bir paket kurmak için paketin adını veya .deb dosya adını kullanabilirsiniz.

Örneğin, vlc’yi kurmak için aşağıdaki komutu yürüebiliriz:

Alternatif olarak, bir paketin .deb dosyasını indirdiyseniz, aşağıdaki gibi, apt paket yöneticisini kullanarak kurabiliriz:

.deb dosyasını yüklemek için apt kullandığınızda, esasen perde arkasında dpkg kullanılır. apt yardımcı programı önce tüm bağımlılıkların bir listesini yapacak ve bunları depodan indirecektir. İndirme tamamlandığında, dpkg tüm bağımlılıkları karşılamak ve tüm dosyaları yüklemek için kullanılır.

apt paket yöneticisini kullanarak bir paketi kaldırma/silme

apt komutuyla yüklenmiş bir paketi kaldırmak/silmek için, aşağıda gösterildiği gibi remove parametresini kullanıyoruz:

Bir paketi yapılandırma dosyalarıyla birlikte kaldırmak/silmek istiyorsak, purge parametresini kullanınyoruz:

  • dpkg komutu

dpkg, Debian ve Debian tabanlı diğer birçok Linux dağıtımında yaygın olarak kullanılan bir araçtır. Esasen dpkg, Debian paketlerini kurmak, oluşturmak, kaldırmak ve yönetmek için kullanılır. Bununla birlikte, apt yardımcı programından farklı olarak dpkg, paket bağımlılıklarını karşılayıp yüklese de, otomatik olarak indirmez. dpkg yardımcı programı önceden yüklenmiş olarak gelir ve herhangi bir ek kurulum dosyası indirmenize gerek yoktur.

dpkg paketini kullanarak bir .deb dosyası kurmak için, aşağıdaki komutu -i parametresiyle çalıştırıyoruz:

Komutun yürütülmesi tamamlandıktan sonra, ortaya çıkan bağımlılık hatalarını çözmek için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz:

Kurulu tüm paketleri listelemek için -l parametresini kullanıyoruz:

dpkg komutunu kullanarak paketleri kaldırma/silme

Bir paketi dpkg ile kaldırmak, basit bir işlemdir. -r veya –purge parametresini kullanabiliriz. İkisi arasındaki fark, –purge işleminin bir paketi yapılandırma dosyalarıyla birlikte kaldırmasıdır. Aşağıdaki şekilde kullanabiliriz:

  • gdebi

gdebi, Debian sisteminize .deb dosyalarını yüklemek için kullanabileceğiniz başka bir komut satırı yardımcı programıdır ve .deb dosyasını yüklemeden önce, gdebi, .deb dosyasının tüm bağımlılıklarını tarayacak ve yükleyecektir.

apt ve dpkg komutlarının aksine, gdebi önceden kurulu olarak gelmez. Ancak apt komutunu kullanarak kolayca kurabiliriz:

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra, artık sistemimize herhangi bir .deb dosyasını yüklemek için gdebi‘yi kullanabiliriz. Şunun gibi:

gdebi komutuyla yüklenen herhangi bir paketi kaldırmak için, yukarıda açıklanan dpkg veya apt komutunu kullanırız. Aşağıdaki gibi:

  • aptitude

aptitude, APT için bir grafik kullanıcı arayüzüdür. Yazılım paketlerinin bir listesini gösterir ve kullanıcının etkileşimli olarak hangilerini yükleyeceğini veya sileceğini seçmesine olanak tanır. Verimli bir arama sistemine de sahiptir. Başlangıçta Debian için geliştirilse de, RPM tabanlı dağıtımlarda da kullanılabiliyor.

aptitude, önceden yüklenmiş olarak gelmez. Ancak, apt komutuyla kolayca kurabiliriz:

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra, artık aptitude ile paketleri kurabiliriz. Aşağıdaki örnekte olduğu gibi:

aptitude ile bir paketin kaldırılması oldukça basit bir işlemdir. Aşağıdaki gibi:

Sonuç

Bu yazı apt, dpkg, gdebi ve aptitude yardımcı programları kullanarak paketlerin nasıl kurulacağı konusunda yardımcı olabilmiştir umarım.Artık konu ile ilgili daha net bilgilere sahip olarak işlemleri daha bilinçli bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir