Linux: En Son Arch Linux ISO Görüntüsü, ArchInstall CLI Yükleyici ile Geliyor

Linux
Spread the love

En son Arch Linux ISO anlık görüntüsü, dağıtımı kurmak için daha az zaman harcamanmasına yardımcı olmak için “ArchInstall” komut satırı yükleyiciyle birlikte yayınlandı ve Arch Linux 2021.04.01, en güncel kurulum ortamı olarak indirilebiliyor.

Python’da yazılan “ArchInstall”, hem Arch Linux için kılavuzlu/otomatik bir yükleyici hem de kurulu sistem içindeki paketleri, hizmetleri ve diğer şeyleri yönetmek amacıyla bir Python kitaplığı görevi görüyor.

“ArchInstall”, Ocak 2021’den beri resmi bir Arch Linux paketi olarak “sudo pacman -S archinstall” komutuyla depolardan yüklenerek önceki Arch Linux ISO sürümlerinde de kullanılabiliyordu, ancak şimdi varsayılan olarak kurulum ISO görüntüsüne dahil edilmiş ve başka bir komut çalıştırmak zorunda kalmıyorsunuz.

Varsayılan kurulum yöntemine hoş bir katkı olmakla birlikte, aceleleri olan deneyimli kullanıcılar için kurulumu daha kolay/daha hızlı hale getirirken, yeni kullanıcıların farklı terimleri tanımaları/anlamaları için yine de Arch Linux Kurulum Kılavuzunu okumaları gerekir.

“ArchInstall” ile Arch Linux’u kurmak için komut isteminde yalnızca bazı seçenekleri seçmeniz gerekiyor: Bir klavye düzeni, konum, hedef sürücü, dosya sistemi türü ve şifreleme, ana bilgisayar adı, kök parolası, varsayılan kullanıcı, masaüstü ortamı, grafik sürücüleri ve saat dilimi…

 Arch Linux 2021.04.01 ISO anlık görüntüsü, “ArchInstall” paketinin dahil edilmesinin dışında , varsayılan olarak Linux 5.11.11 çekirdeği ve Mart 2021 boyunca yayınlanan tüm güvenlik ve paket güncellemelerini içeriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir