İrdelemeler: Şık, Estetik ve Görsellik Odaklı Bir Dağıtım ve Masaüstü Ortamı “Deepin”

İrdelemeler
Spread the love

Deepin’in 20.2 sürümü 31.03.2021 tarihinde yayınlandı. Bir süre önce yollarımız kesişince, birlikte biraz zaman geçirince, artık Deepin 20.2 özelinde Deepin dağıtımı hakkında bir kaç kelam edelim dedik.

Deepin İlk İzlenimler

Deepin’i kullanırken ilk gözüme çarpan şey, harika görselliği oldu. Linux ekosistemindeki pek çok harika tasarım öğesini almış ve bunları tek bir masaüstü ortamında birleştirmiş. Kullanımı gerçekten eşsiz bir deneyim sunuyor.

Gözüme çarpan ikinci şey ise, dokunmatik ekran deneyiminin diğer denediğim bir çok dağıtıma nazaran daha kullanılabilir ve fonksiyonellik açısından daha iyi bir deneyim sunduğuydu.

Kullanıcı Deneyimi

Deepin’in aslında oldukça geleneksel bir masaüstü sunduğu nu söylemek hiç te yanlış olmayacaktır. Alt görev çubuğunda bir uygulama menüsü, sık kullanılan uygulamalar için sabitlenmiş simgeler ve her türlü yararlı bilgiyi içeren bir sistem tepsisi dahil her şey var. Şaşırtıcı derecede geleneksel yani.

Deepin Tool Kit

Deepin’in en önemli özelliklerinden biri Deepin Tool Kit veya DTK’dır. GTK’ya benzer şekilde Deepin uygulamaları oluşturmak için temel bir çerçevedir. DTK, Deepin’in çok özel bir görünüme sahip olmasını sağlar ve Deepin için geliştirilen uygulamaların, GNOME uygulamalarında olduğu gibi çok uyumlu görünmesini sağlar.

Deepin Uygulamaları

Hazır Deepin Uygulamalarından bahsetmişken… Dosya Yöneticisinden App Store’a ve Hesap Makinesi’ne kadar Deepin için özel olarak tasarlanmış ve Deepin masaüstü ortamına özgü bazı uygulamaların varlığını belirterek dağıtımın hakkını verelim.

Deepin Dosya Yöneticisi

Masaüstü ortamınız için kendi uygulamalarınızı oluşturmanın en güzel yanlarından biri, her küçük ayrıntı üzerinde kontrol sahibi olmanızdır. Deepin Dosya Yöneticisi buna en güzel örneklerden biridir. Hepsine tek tek değinmke yerine kısa ve öz, şöyle söyleyeyim: Bu dosya yöneticisi, diğer masaüstü işletim sistemlerindekilere göre daha çok yararlı ayrıntı barındırıyor.

Deepin Nasıl Deneyimlenir?

Bunun için adres belli: Deepin’in kendisi. Elbette eğer birebir Deepin’i kullanmak istemiyorsanız, DDE kullanan çeşitli dağıtımlar da mevcut. Ya da depolarından kurabileceğiniz dağıtımlar.

Deepin’i Kim Kullanmalı?

Deepin, onun estetiğini gerçekten seven herkes için kullanmaya aday olabilir. Çünkü,  estetiğe çok odaklanmıştır ve tam olarak bunu isteyen biri için mükemmel bir seçimdir.

Deepin 20.2 Resim Galerisi

Şuraya bir Deepin 20.2 resim galerisi koyarak yazıyı tamamlayalım.

deepin20.2

Image 1 of 12

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir