Linux: Debian’ı Dağıtımınız Olarak Kullanmanız İçin En Önemli 10 Neden

Linux
Spread the love

Linux dağıtımlarını seviyorsunuz, ancak hangisinin sizin için en iyi dağıtım olduğu konusunda kafanız biraz karışık… mı? Pekii, pek çok Linux dağıtımının Debian tabanlı olduğunu biliyor musunuz? Ve elbette en popüler Linux dağıtımlarından biri olan Ubuntu’nun temelini de. O zaman neden yolculuğunuza Debian ile başlamayı denemiyorsunuz?

Debian,% 100 ücretsiz, açık kaynaklı bir yazılımdır. Debian’ı kullanmak,vekstra bir maliyet oluşturmaz. Kararlıdır. Sunucular, masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi çeşitli cihazlarda görev alabilir.

Kararlılığı, 1993’teki başlangıcından bu yana çoğu kullanıcıyı kendisine çeken şeydir. Tüm paketleri için tam kontrol sağladığından, DebianIn yapısı konusunda endişelenmenizi gerektirecek geçerli bir nedeniniz olmaz. Bu, onu çok yönetilebilir ve kullanımı kolay hale getirir.

Güvenlik istikrarı, Debian’ı anlatırken unutulmaması gereken diğer faktörlerdir.Debian, tüm paketleri için güvenlik güncellemeleri sunar.

Debian’ı Linux dağıtımınız olarak kullanma nedenlerini sıralayalım…

1. Güvenilirlik ve istikrar

Debian kararlı ve güvenilirdir. Açık kaynak dünyasındaki en eski, ancak en köklü Linux dağıtımlarından biridir. Çoğu Linux kullanıcılarının dağıtımları kullanmakla ilgili farklı istek ve ihtiyaçları vardır. Bazı kullanıcılar yazılımların en son sürümlerine ihtiyaç duyarken veya belki de isterken, diğerleri kararlı ve güvenilir bir yazılım ihtiyacındadırlar. Hatta bazıları yalnızca verim ve işlevselliğin peşindedir. Eğer siz, kararlılığın peşindeyseniz, Debian sizin nihai çözümdür ve  başka bir şey aramanıza gerek yoktur.

Yazılımların yeni sürümlerinin bazılarında pek çok hata bulunabiliyor ve bu da onların kullanıcılar tarafından kullanılmasını zorlaştırıyor. Bununla birlikte, eski sürümler kullanıldıklça hatalar giderildiği için daha fazla kararlılık ve güvenilirlik sağlama eğiliminde olurlar. Eski sürümlerle ilgili iyi olan şey, yeni sürümlere göre çok daha kararlı ve daha az hatayla test edilmiş ve kanıtlanmış olmalarıdır. Yavaş yayın döngüsü nedeniyle Debian, yaygın olarak kararlılık sağlamasıyla bilinir. Debian’ı kullanarak bilgisayarlarınızı sıfır sürpriz şansı ile çalıştırabilirsiniz.

2. Özgür kurulum

Kapalı ikili bloblar, çoğu Linux dağıtımını kurarken mevcut olan çekirdeğin bir parçasıdır. Halbuki kullanıcılar bu kod olmadan çalışan bilgisayarları severler ve Debian varsayılan olarak ikili blobları kurmaz. Bu nedenle çoğu Linux kullanıcısı Debian’ı kullanmayı tercih ediyor. Eğer varsayılanlara bağlı kalırsanız, bilgisayarınıza herhangi bir özel kod yüklememe olasılığınız yüksektir. Ortalığın karışmasını istemiyorsanız, Debian’ı deneyin. Emin olun, hiç pişmanlık duymayacaksınız. Bu nedenle Debian, PureOS ve Trisquel gibi bazı özgür yazılımların temelini oluşturuyor.

Not!!! Bir blob, sürücünün arabirim oluşturduğu donanımda çalışan bir kod parçasıdır.

3. Harika yazılım desteği

Normal bir Linux kullanıcısı veya seveniyseniz, DEB terimini şimdiye kadar duymuş olabilirsiniz. Bu, Debian’ın standart uygulama formatıdır. Bu format, Ubuntu uygulamaları için de yaygın olarak kullanılırken; bazı uyumluluk farkları olabilir. Bu, Debian ile uyumlu tüm DEB paketlerinin Ubuntu ile de uyumlu olmadığı anlamına gelir. Ancak, her iki dağıtım için de DEB’lerin uyumlu olma olasılığı elbette vardır.

Debian ile, uygulamalar için en büyük yazılım depolarından birini içerdiğinden,  üçüncü taraf yazılım aramak zorunda kalmazsınız. Ancak daha yeni yeni yazılımlar için bir istisnalar olabilir. Ancak yine de aradığınız uygulamaların zaten depolarda mevcut olma ihtimali% 99 olduğundan, öncelikler depolarda yazılımı aramayı deneyin.

4. Çeşitli mimari desteği

Pek çok işlemci mimarisi vardır ve bunlar dağıtım yüklemede belirleyici olabilir. Bu nedenle, bu, bazı dağıtımların farklı mimarilere kurulmasını zorlaştırır.Yükleyicilere geniş bir mimari yelpazesi sağladığından, Debian’da durum böyle değildir.

5. Sunucular için ideallik

Debian neden sunucular için idealdir? Debian’ın kararlı ve güvenilir bir yazılıma sahip olması, onu, sunucunuzu başarılı bir şekilde çalıştıracak mükemmel Linux dağıtımlarından biri yapar. Bir de, sunucunuzu çalıştırmak için başka Debian sürümlerini aramanıza gerek yoktur. Kurulum aşamasında masaüstü ortamı yerine sunucu kurmak için alternatif kurulumları kullanabilirsiniz.

6. Uzun süreli kullanılabilirlik

Bunun nedeni Debian’ın düzenli ya da süreli  bir yayın döngüsü olmamasıdır. Yeni sürümler iki ila üç yıl sonra yayınlanır ve “hazır olduklarında” çıkarlar. Kafanız mı karıştı? Bunun nasıl olumlu bir etkisi olabileceğini düşünüyorsunuz değil mi?

Windows, macOS veya Linux’ta olsun, yazılımınızın yeni bir sürümü piyasaya sürüldüğünde kararlılığının her zaman sorgulandığını farkında mısınız? Bu nedenle güncellemelerin çoğu gecikiyor veya hatta bazıları sisteminize zarar verebiliyor. Debian’da durum böyle değildir, çünkü daha az sürüm, Debian’ı uzun süre daha kararlı ve güvenilir kılar.

7. Farklı sürüm seçenekleri sunabilirlik

Hemen hemen tüm kullanıcılar, bilgisayarlarındaki yazılımların en son sürümlerini kullanmaktan hoşlanır.(Ne yazık ki buna ben de dahilim!) Yeni uygulamalar yeni özellikleriyle sunulduğunda, Debian’a ulaşması uzun zaman alıyor, bu da bazı kullanıcıları sıkıyor veya sabırsız hale getiriyor. Bununla birlikte, bu durumdan hoşlanmayan, belki de en son güncellemelere ve özelliklere ihtiyaç duyan kullanıcılar için, alternatif güncel Debian sürümleri mevcuttur.

Ancak bu sürümler kapsamlı bir şekilde test edilmemiştir, istikrarsızdır ve deneysel aşamadadır. Bu nedenle, en son özelliklere ve güncellemelere sahip olmasına rağmen kararlılık garanti edilmez. Kararsız ve deneysel sürümlerde, düzenli sürüm güncellemeleri alabilirsiniz. Bu da Debian’ı, bir yuvarlanan sürüm(rolling release) dağıtımı olan Arch Linux gibi, daha erişilebilir ve yönetilebilir yapar.

8. Topluluk tarafından yönetilen devasa bir dağıtım olma özelliği taşıması

Açık kaynak olduğundan dolayı çoğu insan Debian kullanmaya yönelmiştir. Varlıklarının nedeni şirketleri olan Ubuntu, OpenSUSE, Fedora gibi popüler dağıtımların dışındadır.

Debian, onu diğer popüler dağıtımlardan farklı kılan, “topluluk tarafından yönetilen devasa bir dağıtımdır”. Debian’ın yaratımını, bakımını ve paylaşımını yöneten bir şirketi yoktur. Bu nedenle, bir Debian dağıtımı kullanmak sizi kendi dağıtımınızın patronu yapar.

9. Kaynaklara yakın olma

Kullanıcı, yazılım depolarının elinin altında, yakınında olmasını ister. Linux kullanıcıları için durum böyledir. Debian bağımsızdır, yani temeli herhangi bir Linux dağıtımına daynmaz. Debian’ın depo yazılımı sadece Debian için, dolayısıyla bağımsızlık için paketlenmiştir.

10. Diğer dağıtımlarından daha uzun bir ömür

Debian, diğer eski Linux dağıtımları kadar uzun süredir ortalıkta. 1993’teki başlangıcından bu yana, Debian bugüne ulaştı. Linux, Debian’dan sadece iki yıl daha eskidir. Bu yoldan çok Linux dağıtımı gelip ve geçmesine rağmen Debian hala kararlı, sağlam ve güvenilir olarak dimdik ayakta, yoluna devam ediyor. Çünkü bir çok geliştirici, zamanlarını ve çabalarını Debian projesine, dolayısıyla onun uzun süreli varlığına adamıştır.

Sonuç…

Debian’ı seçmeniz için binlerce başka neden sayılabilir elbette. Bu yazımızda bahsi geçenler, Debian’ı diğer Linux dağıtımlarına göre benzersiz kılan ilk on nedendir.

Artık denemeniz için bahaneniz var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir