Linux: GNOME 40’ın En İyi Yeni Özellikleri

Linux
Spread the love

Yeni numalandırma sistemiyle GNOME 40, 24 Mart 2021’deyayınlandı! Getirdiği olanaklar ve yeni özellikler konusunda heyecanlandırıyor.

Geçmişte GNOME sürümlerini takip ettiyseniz, sürüm numaralarının 2.x, 3.x serisiyle devam ettiğini, sonuncusunun GNOME 3.38 olduğunu ve şimdiyse GNOME 40 olduğunu göreceksiniz. Bu yeni numaralandırma sistemi, en başta değişikliklerden biridir.

Bu yazıda, GNOME 40’ın göze çarpan yeni özelliklerine bir göz atıyoruz.

En başta, yeni GNOME 40 heyecan verici. Bu nedenle, kullandığım Arch Linux’a güncelleme gelmesini bekleyemeden Fedora 34 Beta kurdum ve GNOME 40’ı deneyimlemeye başladım bile.

Gözlemlerim…

GNOME 40 masaüstüne giriş yaptığınızda, yeni tasarım Etkinlikler hemen gözünüze çarpacak. Varsayılan olarak ortaya çıkcak ve sizi GNOME’un yeni dünyasına davet edecek. Elbette, yeni etkinlikler yeni bir düzen de sunuyor.

Etkinlikler, farklı çalışma alanlarını yönetmenize yardımcı olmak için, yatay olarak hizalanmışlar ve hepsini aynı anda görme olanağı sağlıyor. Aralarında gezinmeyi kolaylaştırmak için, yeni hareketler getiriyorlar.

GNOME dash, kendine yeni bir yer bulmuş. Artık, listelenen uygulamalarla birlikte ekranın alt kısmında konuşlanıyor. Sık kullanılan uygulamalar için kullanabileceğiniz favori çubuğu olarak ta kullanabilirsiniz.

Uygulamaları yönetmenizi kolaylaştırmak için, sabitlenmiş uygulamalar ile sabitlenmemiş uygulamaları çalıştıran arasında bir ayırıcı var.

Uygulama başlatıcısı GNOME dash’in kendisinde, sağ tarafta yer alıyor. Tıkladığınızda, çalışma alanlarının yatay olarak sayfalandığını göreceksiniz. Bu, pencereleri bir çalışma alanından diğerine hızlı bir şekilde taşımanıza olanak tanıyor.

Peki GNOME’un çalışma performansı? Bu konuda herhangi bir kayıp yok, önceki sürümdeki gibi yine mükemmel bir iş akışı sağlıyor.

GNOME 40 ile çalışma alanları dikeyden yatay çalışma alanına geçiş yaptı. Ayrıca, çalışma alanını sabitten dinamik hale gedi. Dinamik bir yatay çalışma alanı, çalışma konusunda daha doğal hissettirdiği için iyidir.

GNOME’un yeni sürümü ayrıca bazı görsel değişiklikler de getiriyor. GNOME 40’ın etrafındaki köşelerin daha yuvarlak, daha yumuşak olduğunu fark edeceksiniz.Yazılım ve Web uygulamasının yeni simgeleri var. GTK4 ve GTK3 uygulamaları artık daha büyük kaydırma çubuklarına sahip. Pencere seçicide artık uygulama simgeleri var.

Dosya yöneticisi uygulaması Nautilus da değişiklikler gördü. GNOME 40’ta Nautilus, dosyaları oluşturma tarihine göre sıralama yeteneği sunarken, rerleşik bir .zip çıkarma özelliği ile birlikte geliyor.

GNOME yazılım uygulaması, yeni güncelleme mantığı dahil bazı küçük değişiklikler görmüş.Yazılım uygulamasında, bazı yararlı ve ilginç uygulamalar bulabileceğiniz, öne çıkan bir uygulama bandı bulacaksınız.

GNOME 40’ta haritalar da büyük bir değişim görmüş. Artık aradığınız konum hakkında size daha fazla bilgi veren yeni bir yer baloncukları seçeneği sunuyor.

Ayarlar uygulaması artık temiz ve basitleştirilmiş. Bu da, ayarlar uygulamasında seçenekleri kolayca bulabileceğiniz anlamına geliyor.

Bitirirken…

GNOME 40 gerçekten harika olmuş! GNOME 40 ile, önceki sürümlere kıyasla çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Peki siz, GNOME 40’ı deneyecek misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir