İrdelemeler: GNOME’u Daha Rahat Hale Getiren Dağıtım ‘Zorin OS’

İrdelemeler
Spread the love

Temmuz 2009’daki ilk çıkışından bu yana Zorin OS, ideal bir Microsoft Windows muadili gibi görünüyor. Bu görüş, bizzat dağıtımın kurucusu Artyom Zorin tarafından dillendirilmiş.Bu, dağıtım için için güçlü bir çıkış noktası olsa da, elbette, hiçbir Linux dağıtımı gerçek bir Microsoft klonu olamaz ve olmamalıdır da.

Zaten Linux masaüstüyle yeni tanışanlar, Zorin OS’un muhteşem görünümü yle yaşattığı kısmi Windows hissinin ötesinde, Windows 7 veya Windows 10’a benzeyen pek bir şey bulamayacaklardır.

Bununla birlikte Zorin OS, Microsoft Windows alternatifleri listesinde olmayı kesinlikle hak ediyor. Bu listedeki dağıtımlar, Linux masaüstünün çeşitliliğini Windows’a alternatif olarak sunuyorlar.

Zorin OS, sağlam bir bilgi işlem platformu sunan güvenilir bir seçim olsa da, bu bağımsız Ubuntu tabanlı Linux dağıtımı, Linux kullanıcılarının bilgi işlem ihtiyaçlarını karşılayacak kadar gelişmiş özelliklere sahip olmayabilir.  Zorin OS radikal farklılıklar sunmuyor diye de düşünülebilir. Lakin Zorin geliştiricileri, onu her şeye rağmen diğer Ubuntu tabanlı dağıtımlardan çok daha farklı ve daha iyi hale getiren iyileştirmelerle dolu bir işletim sistemi oluşturmuşlar.

Halihazırda çok fazla Ubuntu tabanlı Linux dağıtımı var olmasına karşın, Zorin OS pek çoğuna benzemiyor.

Zorin OS’un ticari bir dağıtımı da mevcut(Ultimate) ve 38 dolara satılıyor. Zorin OS Core ve Zorin OS Lite’ı indirmek ve kullanmak ise ücretsiz.

GNOME 3’ün değiştirilmiş bir türünü çalıştıran Core sürümü çoğu kullanıcı için ideal. Lite sürümü ise, XFCE masaüstünün bir türünü destekliyor ve daha az önyüklü uygulamayla birlikte geliyor.

Zorin OS, Linux’un gücünü yeni kullanıcılara ulaştırma misyonunu güdüyor.

Zorin OS normalde yılda iki kez güncelleniyor. Gerektiğindeyse, birkaç ayda bir küçük güncellemeler yayınlanıyor. Ancak, sürüm 12’nin 2016 sonlarında piyasaya sürülmesinin ardından, bir sonraki büyük yükseltmesi için uzun bir süre beklenmişti.

Zorin Core sürümü ile GNOME masaüstünü kullanmanın, standart GNOME masaüstünü kullanmaktan performans anlamında daha tatmin edici olduğunu belirtmekte fayda var. Zorin OS’un birçok kullanıcı tarafından Windows’a alternatif olarak görülmesinin nedenlerinden biri, şüphesiz görünüşüdür. Çünkü Zorin OS, yepyeni ve davetkar bir görünümle iyi bir tarza sahip.

Zorin OS’un en güzel uygulamalarından biri, görünüm değiştirme aracıdır.Aralarında kolaylıkla geçiş yapabileceğiniz görünümleri ve diğer özellikleri bu araç sayesinde kolaylıkla düzenleyebilirsiniz.

Zorin OS Core, GNOME 3 arayüzünü çok daha üretken hale getirmek için iyi entegre edilmiş ve ince ayarlanmış bir kullanıcı arayüzü kullanıyor ve “Zorin Desktop” olarak adlandırılıyor. Gerçekte yapılan şey, GNOME kabuğuna daha güzel bir görünüm kazandırmaktan başka bir şey değil. Yine de, GNOME’un bu gelişmiş versiyonu, standart GNOME masaüstü tasarımının çok ötesine geçiyor. Zorin masaüstü, GNOME’un tanıdık ve rahat çalışma şekliyle Windows 7 görünümünü bütünleştiriyor.

Zorin OS GNOME tasarımının en önemli özelliklerinden biri, menü düzeni. Yeni kullanıcılar için, rahat bir kullanım sağlayan Windows 7 menüsünün görünümüne büyük ölçüde benziyor. Menü ve temel masaüstü görünümü, Windows ekranına çok benzer bir deneyim sunuyor. Menü düğmesi basit bir düzenli. Sık kullanılan programlar için başlatıcı simgelerini panele  yerleştirebilirsiniz.

Standart GNOME’un aksine, uygulama kategorilerinin ve içerik listelerinin iki sütunlu bir listesini görürsünüz.

Zorin OS, kullanıcılarına görünümden çok daha fazlasını sunmaya odaklanıyor aslında: Daha hızlı, daha güvenli ve daha güçlü bir bilgi işlem deneyimi sağlamak.

Göreceli olarak, yeni bir bilgisayara Zorin OS yüklerseniz, hız ve işlevsellik açısından çok fazla bir fark hissetetmeyebilirsiniz. Ancak eski bir sisteminiz varsa ve Lite sürümünü yüklerseniz, tamamen memnun kalacacağınız bir sisteme sahip olursunuz.

Zorin OS’un ihtiyaç duyduğu minimum sistem gereksinimleri 64-bit bir işlemci, 2 GB RAM ve 10 GB’lık boş disk alanıdır.

Zorin OS’ta , standart GNOME masaüstüne göre açık pencereler ve sanal masaüstleri arasında gezinmek daha kolaydır. Alt panelde bir çalışma alanı değiştirici uygulaması veya bir genel bakış düğmesi olmasa da, menü panelinde Etkinlikler düğmesi bulunuyor.

Zorin OS masaüstünde hiçbir widget veya uygulama işlevi yoktur. Animasyonlar çoğunlukla mevcut değildir.

Bitirirken..

Zorin OS, Windows’tan Linux’a geçiş yapmak isteyen kullanıcılar için harika bir geçiş platformudur. Bu geçişi hangi sürümle sağlayacağınız ise, tamamen sizin sisteminize bağlı olacaktır.

Elbette Zorin OS’u, özellikle de Ubuntu altyapısı sayeinde, sadece Linux’a geçiş aracı olarak değil, sürekli kullanabileceğiniz bir dağıtım olarak düşünebileceğinizi de belirtmekte yarar görüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir