Linux: “En iyi” Masaüstü Ortamları

Linux
Spread the love

En sonda söyleyeceğimizi enbaşta söyleyerek başlayalım:

“En iyi masaüstü ortamı”, sizin için en iyi olandır!

Masaüstü ortamları hakkında…

Masaüstü ortamları, ortak bir hedef için uyumlu bir şekilde birlikte çalışan çeşitli bileşenlerin bir koleksiyonudur. Pek çok insanın her zaman varsaydığı gibi, tek başına değildir.

Çoğu masaüstü ortamını oluşturan standart bileşenler şunları içerir:

Ayarlar veya Yapılandırma Yöneticisi: Masaüstü ortamınızın görünümünde değişiklik yapmanızı sağlar.

Dosya Yöneticisi: Dosyalara görsel olarak göz atmak, erişmek ve kopyalamak için gereklidir.

Panel: Bir menü sağlamaktan, saat ve tarih gibi bilgilerin görüntülenmesinden sorumludur.

Pencere Yöneticisi: Çeşitli uygulama pencerelerini yeniden boyutlandırmak, taşımak ve görüntülemek için gereklidir.

Arkaplan Sağlayıcısı: Duvar kağıtlarının görüntülenmesinden sorumludur.

Buradaki liste genel bileşenleri ihtiva eder, bunun haricinde belirli masaüstü ortamlarına özel başka bileşenler de vardır.

Ayrıca, birçok masaüstü ortamı, tercihe bağlı olarak dahili uygulamalar, eklentiler, ek gereçler ve ekstra özelliklerin sağlanması için gerekli olan uzantılarla birlikte gelir. Bu nedenle, bazen bir masaüstü ortamını kurarken, sizin için gerekli olabilecek bileşenleri seçme olanağı mevcuttur. Seçim yapabileceğiniz ek bileşenlerin bulunduğu çoğu senaryoda, genellikle terminalde komutlarla çalışmak durumundasınızdır. Yine de tercihe bağlıdır!

Alternatif olarak, bir masaüstü ortamını tam teşekküllü olarak kurma seçeneğiniz de bulunur. Bu, genellikle masaüstü ortamını önerilen uygulamaların yanı sıra dosya yöneticisi ve diğerleri ile birlikte kuracağınız anlamına gelir.

Linux kullanıcıları olarak, konu yazılım olduğunda genellikle seçim yapmakta zorlanırız. Zira varlığını bilmediğimiz veyahut belki de unuttuğumuz o kadar çok program var ki… Bununla birlikte, masaüstü ortamları vb. söz konusu olduğunda, onu tam olarak ne için kullanacağımızı bilerek en iyi seçeneği belirlemek zorlayıcı olabilir. Linux masaüstü ortamlarının kullanım senaryolarında birbirleriyle pek çok örtüşme vardır. Gelin, sizin kullanım senaryonuz için “en iyi” masaüstü ortamlarına kısaca bir göz atalım.

GNOME

Yeni dizüstü bilgisayar kullanıcıları için GNOME biraz zorlayıcı olabilir. Ziara kesin olan bir şey var: Gnome kur-kullan için çok ta kolay değil. Tasarımı, alışılmış masaüstü tasarımından farklıdır ve esasen kurulumla birlikte gelmesi gereken bazı özellikleri etkinleştirmek için uzantılara ihtiyacınız vardır.

Bununla birlikte, varsayılan görüntü sunucusu protokolü olan Wayland ile yapılandırılma şekli, harika yerleşik dokunmatik yüzey hareketi desteğine sahip olması ve uzantıları, işlevselliğini genişletmenize olanak sağladığı anlamına gelir. Sistem kaynakları konusunda çok cömert değildir ve nispeten güçlü bir donanım gerektirir. Ama güçlü bir bilgisayarda Gnome tabiri caizse “yılan gibi” akacaktır! 

KDE Plazma

İşletim sisteminizi kurcalamayı ve değiştirmeyi seven biriyseniz, KDE Plasma kesinlikle senin için! Plazma, masaüstü ortamlarının “İsviçre çakısı”dır dersek “cuk oturacaktır”. Plasma’yı neredeyse her yönüyle modifiye edebilirsiniz, yani eğer yapmak istediğiniz bir şeyse, neredeyse tıpkı macOS veya Windows gibi görünmesini bile sağlayabilirsiniz. Plasma’da yapabileceğiniz özelleştirmeler neredeyse sınırsızdır.

Cinnamon/Pantheon

Windows veya macOS’tan gelen kullanıcılar için, sırasıyla Cinnamon veya Pantheon oldukça ideal olacaktır. Cinnamon bir tür masaüstü ortamları arası geçiş aracı gibidir: birçok özelleştirme seçeneğine sahiptir, Windows 7’ye çok benziyor ve sistem kaynaklarını kullanma/harcama konusunda çok naziktir, bu da onu, artık Windows’u çok iyi çalıştıramayan, nispeten eski makineniz için ideal hale getirir.

Pantheon, macOS’a oldukça benziyor ve Pantheon’u en doğal haliyle deneyimleme imkanına sahip olmak için ElementaryOS deneyimlenmeli. Temel olarak macOS ile tamamen aynıdır.

Pantheon ayrıca HiDPI ekranları deneyimlemek için en kolay yollardan biridir ve bu, macOS ile aynı tasarlanmış bir masaüstü ortamı için mantıklı görünüyor. Ekranınızın çözünürlüğünü otomatik olarak algılar ve nesnelerin monitörünüz için uygun boyutta görünmesini sağlar.

XFCE

Daha eski veya daha az güçlü bir makineniz varsa, XFCE harika bir seçim olacaktır. İyi konfigüre edildiğinde inanılmaz derecede hafiftir ve LXDE veya LXQt gibi son derece hafif masaüstü ortamlari ile KDE ve GNOME gibi tam teşekküllü masaüstüa ortamları arasında arasındaki dengeyi sağlar. Zaten kaynak kullanımında yeterince cimri olmasına rağmen, yine de özelleştirme ve yapılandırma için birçok seçenek sunar.

Sonuç…

“En iyi” masaüstü ortamının sizin için en uygun olanının olduğunu, burada sözünü ettiğimiz masaüstü ortamlarının haricinde, bu yazıda değinmediğimiz çok daha fazla alternatifinizin olduğunu unutmayın. En iyi yol, çoğu durumda, test etmek ve hangisinin size daha uygun olduğunu görmek için çeşitli masaüstü ortamlarını kurarak bizzat deneyimlemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir