İrdelemeler: Kendini Windows Sanan Linux ‘Windowsfx 10.8’

Linux
Spread the love

Bir forumda bahsi geçmesi üzerine indirip irdelemek istedim Linuxfx dağıtımını. Sitesinin girdiğiniz anda dağıtımın amacının ne olduğunu sitenin dizaynından anlayabiliyorsunuz. Windows benzeri bir dağıtımım ben diye bağırıyor. Bakar mısınız sürümün adı ve numarasına: Windowsfx 10.8!

Niye şaşırıyorum ki, zaten adamlar  Windowsfx’in Microsoft Windows’a benzer şekilde görünmesi ve davranması beklenmektedir, diyorlar. Uygun kullanıcı kitlesi için için bunun sorun teşkil edeceğini zannetmiyorum.

Ben de merak ettim ve denedim, birazcık irdeledim.

Gözlemlerim…

 • İndirme sayfasına gittiğinizde görüyorsunuz ki sadece adı ve tasarımı değil, ISO  boyutu da ilginç bir şekilde Windows ile benzer; 4.3 GB! Ddestek için 20$  talep ediyorlar, ancak ücretsiz sürümünü indirip deneyebiliyorsunuz.
 • Linuxfx, Brezilya orjinli, Debian ve Mint tabanlı, KDE Plasma veya Cinnamon üzerinde oluşturulmuş, Windows 10 benzeri bir Linux dağıtımı. Öyle bir tasarlanmış ki, gerçekten benziyor. Ancak kullanmaya başlayınca görüyorsunuz ki, sadece benziyor. Bunun haricinde arka planda Linux kullandığınızı hissediyorsunuz.
 • Ben KDE Plasma üzerine oluşturulmuş olan sürümü indirdim ve irdeledim.
 • Dağıtımın kurulum aracı Calamares. Zaten bir Linux kullanıcısı iseniz, bu kurulum aracına aşinasınızdır ve hiç yabancılık çekmeden kurulumu gerçekleştirebiliyorsunuz.
 • Ben Linuxfx’i Virtualbox üzerinde kurdum. İlk kurulumda 10GB yer ayırmıştım, ama kuruluma geçtiğimde en az 16GB’lık bir alan gerektiği uyarısını aldım ve yeniden düzenleyerekm kurulumu gerçekleştirebildim. Kurulumda hiç sıkıntı çıkarmadı dağıtım.
 • Kurulumdan sonra Helloa adını verdikleri Cortana benzeri, Helloa adını verdikleri bir asistan karşılıyor kullanıcıyı. Çok kurcalamadım ama, çalışıyor.
 • Masaüstüne ilk girişte bu kadar da benzerlik olur mu diye bir afallıyorsunuz. Temalar, duvar kağıtlari, simge setleri… Tamam, ben bu dağıtımın da  Windows benzeri diğer dağıtımlar gibi olmasını bekliyordum ama, bunlar benzerliği biraz abartmışlar ve neredeyse kopyası olmuş.
 • Windows Powershell kurulu geliyor.
 • İnternet tarayıcısı olarak Edge öntanımlı tarayıcı olarak görev alıyor.
 • Ofis paketi OnlyOffice.
 • Windowsfx, Microsoft Windows uygulamalarıyla uyumluluk vaat ediyor. Elbette bunu Wine vasıtasıyla gerçekleştiriyor.
 • Bir ayarlar ekranı var ki, resmen Windows Denetim Masası, o kadar yani…
 • Windowsfx 10.8 o kadar dolu bir yazılım pakatiyle birlikte geliyor ki, kullanıcının ihtiyaç duyacağı tahmin edilen her şey, ama her şey dahil edilmiş. Bu hiç bana göre değil. Ben bir dağıtımda kullanmayacağım hiç bir şeyin sistemimde kurulu olmasını tercih etmiyorum. Bu nedenle de hazır dağıtım kullanmıyorum. Benim gibi çok sayıda kullanıcı olduğu kanaatindeyim.
 • Yalnız, dağıtım Virtualbox üzerinde olmasına rağmen, gayet kararlı ve hızlı çalışıyor. Bu benden artı puan olarak dağıtımın hanesine yazıldı.

Sonuç..

Windowsfx 10.8, tasarım ve davranış olarak Windows 10, hissettirdikleriyle Linux bir işletim sistemi intıbaı bırakıyor. Denemeye/kullanmaya değer mi? Linux sevdalılarının bunun için pek istekli olacaklarını sanmıyorum. Peki kimler için uygun olacaktır? Linux’u merak edip de alışkanlıklarından kolay vazgeçemeyenler için kolay bir geçiş sağlayabilecek kıvamda son derece uygun bir dağıtım olacaktır.

Daha fazlası  ve indirme için…

Ve ekran görüntüleriyle sizi başbaşa bırakayım, buyrun!

windowsfx10.8_1

Image 1 of 24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir