Linux: İşletim Sisteminizin Tam Kurulum Tarihi ve Saati Nasıl Bulunur?

Linux
Spread the love

Linux’la küçük ilginç şeyler bilmek istiyor insan bazen. Bugün aklıma bir soru geldi: Acaba Arch Linux ve Ubuntu sistemlerimi ne kadar süredir kullanıyorum? İlk olarak, Arch Linux’umu ne zaman kurduğuma dair hiçbir fikrim yok. Kurulduğundan beri tıkır tıkır çalışıyor. Ya Ubuntu’m? Onu oldukça yakın bir zamanda kurdum ama, tam tarihinden emin değilim.

Eğer siz de benim gibi Linux işletim sisteminizi yeniden yüklemeden ne kadar süredir kullandığınızı, işletim sisteminizin tam kurulum tarihini ve saatini öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

Arch Linux ve türevlerini kullanıyorsanız, Pacman kayıtlarını aşağıda gösterildiği gibi analiz ederek, ne kadar süredir kullandığınızı kolayca bulabilirsiniz.

Arch Linux sistemimden örnek çıktı:

Yukarıda görüldüğü gibi, 22 Ocak 2021’den beri ilk kurulumumu kullanıyorum. (Aslında bundan önceki bilgisayarımda bir yıldan fazladır kurulu bulunan bir Arch Linux sistemim vardı ama, Ocak ayında yeni bir bilgisayara geçtim.) Her ne kadar Arch Linux yuvarlanan bir dağıtım olsa da, Arch Linux’u yeniden yüklemek zorunda kalmadım, çünkü sistem sorunsuz çalışıyor ve yakın zamanda da yeniden yüklemeyeceğimden eminim.

Debian, Ubuntu ve diğer DEB tabanlı sistemlerde, aşağıdaki gibi yükleme tarihini bulmak için “syslog” kayıtlarına bakın:

Örnek çıktı:

Peki ya kayıtlar silinmişse? Sorun değil. Yine de Linux işletim sisteminizin kurulum zamanını öğrenebilirsiniz.

Kök kullanıcı olun:

Şimdi, aşağıdaki komutlardan herhangi birini kök kullanıcı olarak çalıştırın.

Ya da;

Ya da;

nvme0n1p7‘i doğru sürücü adı ve bölümüyle değiştirin.

Dosya sisteminin oluşturulduğu zaman görüntülenecektir:

Bu komutlar tüm Linux dağıtımlarında çalışacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir