Linux Haber: NVIDIA Optimus Dizüstü Bilgisayarlar İçin Daha İyi Destek Vadeden Mageia 8, 5.10 LTS Linux Çekirdeğiyle Yayınlandı

Linux
Spread the love

Mandriva Linux çatalı Mageia,  uzunca bir geliştirme sürecinin ardından, dağıtımın büyük bir güncellemesi olan Mageia 8 resmi olarak yayınlandı.

Mageia 8, uzun vadeli desteklenen Linux 5.10 LTS çekirdek serisinden gücünü alırken olağanüstü bir donanım desteği vaat ediyor. Mesa 20.3.4 ve X.Org Server 1.20.10’dan oluşan güncel bir grafik desteği ile gelirken, AMD ve NVIDIA GPU’lar için de gelişmiş destek sunuyor.

Mageia 8, daha yeni AMD Radeon GPU’ları için  açık kaynaklı AMDGPU grafik sürücüsünü kullanırken, Radeon grafik sürücüsü eski kartlar için kullanılır durumda. Öte yandan, ücretsiz Nouveau grafik sürücüsü NVIDIA GPU’lar için hazır durumdayken, Mageia 8, NVIDIA Optimus dizüstü bilgisayarlar için gelişmiş bir destek vaat ediyor.

Elbette bütün bunları yanında daha fazla yenilik, güncelleştirme ve geliştirme Mageia 8 ile birlikte kullanıcılarıyla buluşuyor.

Mageia 8, GNOME 3.38.3: KDE  Plasma 5.20.4 ve Xfce 4.16 masaüstü ortamları olarak üç canlı sürüm halinde mevcut iken, depolarda ayrıca LXQt 0.16.0, Cinnamon 4.8.3, MATE 1.24.2 ve Enlightenment 24.2 bulunuyor.

Daha fazla bilgi için dağıtımın sürüm notlarına bakılabilir.

Dağıtımın inderme sayfasına buradan ulaşılabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir