İrdelemeler: En İyi 5 MS Office Alternatifi

İrdelemeler Kategorisiz Linux
Spread the love

Yeni bir Linux kurulumu yaptınız. Bununla birlikte, Linux kullanmaya karar verdiğinizde, açık kaynaklı alternatifleri kullanmaya karar verdiniz. Bu, artık MS Office ile ilgilenmediğiniz ve Linux için MS Office alternatifleri aradığınız anlamına gelir.

MS Office Linux işletim sistemi tarafından desteklez.Linux üzerinde kurmak için CrossOver, Wine ve Virtual Machine gibi sanallaştırma çözümlerini kullanmanız gerekir ki bu seçenekler de çoğu zaman kurulum ve kullanımda hatalar verebilmekte, belki de çok önemli projelerinizde sizi yarı yolda bırakma ihtimalini her an göz önünde bulundurmanız gerektiği gerçeği ile baş başa bırakmaktadır.

Linux tarfında güzel olan olan şey, eşdeğer veya daha iyi özelliklere sahip alternatifler sunmasıdır. Söz konusu MS Office olduğunda da birtakım seçenekleriniz olacak. elde edeceksiniz. İşte tam da bu noktada en iyi MS Office alternatifini bulmanıza yardımcı olmak için bunlardan beşi tanesini tanımaya çalışacağız.

O halde, başlayalım…

LibreOffice

LibreOffice, piyasadaki en popüler ofis çözümlerinden biridir. Aslında MS Office söz konusu olduğunda en popüler alternatif diyebiliriz. LibreOffice yeni bir proje değil. 2011’de OpenOffice.org alternatifinin çatallanmasıyla başladı ve devam ediyor.

LibreOffice, kapsamlı bir Office çözümüdür ve bunun arkasındaki güç, işbirliğine dayalı geliştirme sürecidir. Bu şekilde, dünyanın her yerinden geliştiricilerin katılımı sağlanmış olur. Proje üzerinde çalışan geliştiricilerle en iyi Office çözümü elde edilmiş olur.

LibreOffice bir paket olduğu için birçok bileşenle birlikte gelir. Temelde Writer, Impress, Draw, Calc, Base ve Math’ı içerir. Kafanız karıştıysa, Writer, MS Word uygulamasının eşdeğeridir. Calc, MS Excel, Impress, MS Powerpoint çözümleridir.

En son sürümleri daha iyi performans ve uyumluluk sunarken, faydalı olacak birçok kullanılabilir iyileştirme yapılmıştır/yapılmaktadır.

LibreOffice  açık kaynaklı bir proje olduğu için, isterseniz projenin bir parçası da olabilirsiniz. Bu aynı zamanda LibreOffice’in kullanıcı dostu bir topluluğa sahip olduğu ve bir sorunla karşılaşırsanız kolayca yardım bulabileceğiniz anlamına gelir.

LibreOffice’in temel özellikleri:

*Her türlü belgeyi destekler.

*Belgelerinizi yapılandırılmış bir yaklaşımla düzenlemenin harika bir yolunu sunar.

*Yeteneklerini genişletebilmeniz için uzantı desteği sunar.

*Ücretsiz olarak gelir!

*Mükemmel bir Office paketi olan OpenOffice.org üzerine kurulmuştur.

*Mükemmel bir topluluğa sahiptir.

*Açık kaynaklı ve kullanımı ücretsizdir.

*MS Office dosya formatıyla oldukça uymludur.

*Sürekli güncellenir.

*Kurulumu ve yapılandırması kolaydır.

Apache OpenOffice

Apache Openoffice, tıpkı LibreOffice gibi, ilk sürümü OpenOffice.org temel alınarak geliştirilmeye başlanmış, sonraki sürümde temel olarak IBM Lotus Symphony kodları üzerinde geliştirilmeye devam etmiştir.Openoffice.org ve IBM Lotus Symphony’nin temellerinde ise Star Office vardır.

Şu anda Apache OpenOffice, Kelime İşlemci, Hesap Tablosu, Sunum, Çizim, Formül ve Veritabanı dahil olmak üzere farklı ofis yazılım bileşenlerini sunan açık kaynaklı bir projedir.

Apache OpenOffice’in temel özellikleri şöyle sıralanabilir:

*Gelişimi devam eden harika bir yazılımdır. Bu, tutarlı bir özellik seti ve kullanıcı deneyimi alacağınız anlamına gelir.

*Apache OpenOffice, açık bir topluluk çözümü sunar. Bu, herkesin katkıda bulunabileceği anlamına gelir. Bu yaklaşımla, sıklıkla hatalar yakalanır, giderilir ve yeni özellikler eklenir.

*Apache OpenOffice’in kullanımı kolaydır. Örneğin, herhangi bir Word kullandıysanız, OpenOffice’in kullanımının gayet kolay olduğunu göreceksiniz. OpenOffice, herkesin başlayabileceği kullanıcı dostu bir yaklaşım sunar. Aynı zamanda çoklu dil desteği ile birlikte gelmesi geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmesini sağlar.

*OpenOffice ücretsiz bir yazılımdır!

*Açık kaynak ve Apache 2.0 altında lisanslanmıştır.

WPS Office

WPS Office, birçok cihazda kullanabileceğiniz eksiksiz bir fis paketidir. MAC, PC, iOS, Web ve Linux için kullanılabilen bir çoklu platform çözümü sunar.

Peki, WPS Office’i MS Office’e önemli bir alternatif yapan nedir? Onu cazip kılan ilk şeylerden biri, mevcut Microsoft Office formatlarıyla yüksek derecede uyumluluğudur. Ayrıca Adobe PDF ve Google Docs’u da destekler.

Bunun dışında hafiftir ve çok güçlü olmayan makinelerde bile rahat çalışır. Hafif Linux dağıtımlarıyla çalışmasını sağlamak için oldukça küçük bir kurulum paketi ile birlikte gelir. Ayrıca 8 dil desteği bulunur.

Bu yazıda sözü edilen diğer ücretsiz alternatifler gibi, WPS Office de sık sık güncellenir. Ancak bir şey onu diğer alternatiflerden farklı kılar, o da açık kaynak olmamasıdır. Evet, WPS Office kapalı kaynaklı bir çözüm olmasına karşın kullanım maliyeti yoktur ki bu da onu Linux için MS Office’e açık bir alternatif haline getirir.

WPS Office’in temel özelliklerine bakacak olursak:

*Tam bir ofis seti ile birlikte gelir.

*Microsoft Office ile uyumludur.

*Çoklu platform desteği sunar ve farklı cihazlardan çalışıyorsanız harika bir seçimdir.

*Adobe PDF’yi destekler.

* Veri kurtarmayı destekler.

*Kullanımı kolaydır.

*Hafiftir.

OnlyOffice

En iyi MS Office alternatiflerimizden bir tanesi de OnlyOffice’tir ve tüm işinizi yürütmenize yardımcı olabilecek iyi bir üretken uygulama ve çözüm koleksiyonuyla birlikte tam bir ofis takımı sunar.

OnlyOffice’in temel özellikleri:

*Karmaşık belgeler, sunumlar ve elektronik tablolar oluşturma ve yönetme yeteneği.

*Bulutta veya başka bir sunucuda konuşlandırılabilir.

*Linux işletim sistemiyle iyi çalışıyor.

*İşiniz için ihtiyacınız olan her şeyi sunar.

*Kullanımı kolay bir e-posta yönetimi çözümü ile birlikte gelir.

Calligra Suite

Bahsedeceğimiz son alternatif, Calligra Suite’dir. Calligra Suite ( KOffice olarak bilinirdi) yolculuğuna 15 yıl önce başladı! Evet, MS Office’e karşı özellikler sunan, gözardı edilemeyecek eski bir projedir.

KDE tabanlı Linux dağıtımlarında yüklenmiş olarak gelir. Qt’ye dayalı olması onu Linux tabanlı KDE dağıtımları için mükemmel bir seçenek haline getirir. Ancak, diğer dağıtımlarla da iyi çalışabilir.

Calligra Suite, görseller, tablolar vb. içeren zengin bir program koleksiyonuyla birlikte gelir.

Bahsetmeye değer temel özellikleri:

*Hafif bir ofis çözümüdür.
*Geniş bir çözüm paketine erişim sunar.
*QT temellidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir