İrdelemeler: Intel NUC – Küçük Form Faktörlü Mini Bilgisayar “Intel NUC Kit NUC8i5BEK”

İrdelemeler
Spread the love

Tablet bilgisayarımın ekranı(Asus Transformer Book T300 CHI) ile aramızda görme konusunda bir anlaşmazlık olunca, ekranı büyütmeye karar vermiş ve taşınabilir bir monitör(ViewSonic VG1655) almıştım.Bir müddet kullandıktan sonra baktım ki özellikle Linux’ta, tablet bilgisayarımın ekran çözünürlüğü ile taşınabilir monitörümün çözünürlükleri birbirleriyle pek anlaşamıyorlar ve görüntüyü biraz bozuyorlar, bu sefer bir mini bilgisayar alarak taşınabilir monitörümü klavye ve mouse takviyesiyle bir masaüstü bilgisayara dönüştürmeye karar verdim.

Böylece mini bilgisayar arayışlarım başladı…

Memlekette satılan mini bilgisayarların kimisi donanım olarak yetersiz olduklarından, donanımı yeterli olanlar ise fiyatlarının abuk bir şekilde abartılı veya kasa olarak istediğimden büyük olmalarından dolayı yurtdışına yöneldim ve Amazon Türkiye üzerinden Intel NUC Kit NUC8i5BEK mini bilgisayarı satın aldım.(Bilgisayarın teknik özellikleri için linkte yeterli bilgi mevcut, bu nedenle detaya girmiyorum.)Süreç biraz sıkıntılı geçse de, yaklaşık 25 günde ürün elime sorunsuz ulaştı.(Aslında sürecin uzaması benim konu ile ilgili tecrübesizliğim nedeniyle taşıyıcı firmanın (DHL) gönderdiği elektronik postaya geç dönmemden kaynaklandı.)

Sonuç olarak yaklaşık on gün önce bilgisayarım geldi ve o zamandan beri kullanıyorum.Dedim artık tamam, bilgisayar hakkında bu süreçteki tecrübelerimi paylaşabilirim.Bakalım bizim minik ne menem bir teknoloji harikasıymış.

Bilgisayar yurtdışı ürün olduğu için garanti konusunda sıkıntılı.Bunu bilerek aldım ve zaman içerisinde sorun olmadan kullanmayı umuyorum.

Bilgisayarın üst kısmı parlak metal siyah bir kapakla kapatılmış.Aslında parlak olması toz tutması ve özellikle kılcal çiziklere karşı savunmasız olması nedeniyle çok hoşuma gitmese de, alternatifsiz bir durum.Şimdilik jelatinini sökmeden kullanıyorum.

Bilgisayar Intel Core™ i5-8259U İşlemci bir işlemciye sahip.Bundan başka, üzerinde RAM ve SSD/HDD ile gelmiyor, yani Barebone olan model ve bunları siz alıp takıyorsunuz.(Ben Samsung 970 Evo Plus MZ-V7S500BW 500 GB NVMe M.2 SSD ve Longline LNGDDR42400NB/8GB 8 GB DDR4 2400 MHz CL17 Notebook Ram taktım.)

Alt kapak ta metal ve açması çok kolay.Kaymayı önleyici kauçuk ayakların içinde bulunan vidalar için bir tornavida yeterliyken, elle tutulup, sökülüp takılacak kadar da kolay.

Bunun haricinde bir masaüstü bilgisayarda veya dizüstü bilgisayarda hangi donanım varsa, hepsi mevcut, yalnız dizüstüye daha yakın. Bir fikir olması açısından, şu resmi de şuraya bırakayım…

Bilgisayarın çok küçük olduğu kutusundan anlaşılıyor.Güzel, albenili ve benim çok sevdiğim bir renk olan mavi ağırlıklı bir yapısı var.Öyle çok şatafatlı değil.İçeriği, olması gereken her şeyi barındırıyor.Üzerinde bilgisayarla ilgili her türlü bilgiye yer verilmiş.

Bilgisayarın genel teknik özellikleri de kutu üzerinde belirtilmiş.

Ürünün kendisi o kadar küçük ve kompakt bir yapıya sahip ki, kıyaslama açısından mausumla birlikte resimlerini çektim, gayet net bir şekilde fikir verecektir sanırım.

Bilgisayarı çepeçevre saran kasa plastik, bağlantı seçenekleri gayet yeterli, önde, arkada ve yanda yerlerini almışlar…

Sol yan tarafta MicroSD kart girişi ve Kensington Kilidi mevcut. Orta kısım daha iyi bir havalandırma için ızgaralı bir yapıda.

Bu ızgaralı yapı sağ taraftada var, yalnız sağ tarafta herhangi bir giriş bulunmuyor.

Ön tarafta açma/kapatma tuşu, kulaklık/mikrofon girişi, iki adet USB girişi ve HDD ledi bulunuyor.

Arka üst tarafta fan havalandırma ızgarası, güç girişi, iki adet USB girişi, HDMI portı, RJ45 portu ve Type-C gitrişi mevcut.

Ayrıca güç girişi arkada demiştik ve adaptör bir dizüstü bilgisayarınkinden boyut ve yapı olarak hiç farklı değil.

Bilgisayar bildiğiniz bir monitörsüz dizüstü bilgisayar.Performans olarak aynı donanımdaki dizüstü bilgisayardan hiç farkı yok, hatta masaüstü kategorisinde olduğu için fazlası var desem abartmış olmam.Yalnız bunun da bir getirisi var elbet.Şöyle ki, ilk başlarda fan bariz gürültülü çalışıyordu, BIOS’ta fan ayarlarını sessize alınca, yine de yük altında biraz kendini belli etmesine karşın, bu sorun da en minimuma inmiş oldu.Sadece çok sessiz bir ortamda hafifçe duyulabiliyor ki asla rahatsız edici değil.Peki sıcaklık?Ölçmedim ama, çok serin çalıştığını gözlemliyorum.

BIOS demişken, dizüstü bilgisayarlara göre çok daha geniş ve ayrıntılı bir BIOS’u var ki bu beni oldukça şaşırttı. Böyle ayrıntılı bir BIOS’u üst düzey dizüstüler haricinde görmek pek mümkün değilken, çoğu anakartlarda bile bulmak neredeyse bazen zor olabiliyor.Bu ayrıntı çok hoşuma gitti.

BOS giriş seçenekleri de zengin ve başlangıç ekranında görüntülemek istediğiniz seçeneği belirleyebiliyorsunuz.Ben F2 ile BIOS girişini ve F10 ile de Boot menüyü göstermeyi seçtim.

Sonuç…

Ben bu bilgisayar ve taşınabilir monitörümle bir AIO bilgisayar elde etmiş oldum ve donanımı yüksek muadillerine göre en az iki bin lira ucuza geldi. Peki böyle bir şey, bir dizüstü ya da masaüstü bilgisayara göre tercih edilir mi derseniz, ona da “zevk meselesi” derim.Zira, zaten taşımak için  dizüstü bilgisayarım olduğundan ve bunu masaüstü bilgisayar olarak kullandığımdan böyle bir seçim yaptım.

Tamamen kişisel!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir