İrdelemeler: ViewSonic VG1655 15.6 İnç Taşınabilir Monitör

İrdelemeler
Spread the love

Kullandığım ASUS T300CHI ikisi bir arada bilgisayarın ekranı küçük gelmeye başlayınca, dizüstü bilgisayar ihtiyacım da olmadığından, harici taşınabilir bir monitör arayışına girdim.(Sadece ekranı biraz büyütmek yeterliydi çünkü ve bir 21 inç monitörüm halıhazırda zaten var.)Yalnız alternatif çok yok ve fiyatlar oldukça pahalı.Uzun zamandır takip ettiğim Viewsonic VG1655’in 1799TL’ye düştüğünü görünce, aldım bir tane.(Bir üst modelinde dokunmatik te var, ama ben aradaki farkı bun için vermeye gerek duymadım.)

Yaklaşık iki haftadır kullanıyorum.Artık hakkında bir kaç kelam edebileceğim kanaatine varınca, aynı arayışta olanlar olursa diye deneyimlerimi paylaşmak istedim.Buyrun okumaya…

1- Monitör 15.6 inç.Ekran Full HD(1920×1080).Parlak değil(yansıma önleyici), mat.Rahatça taşınabilen kompakt bir boyuta ve gayet hafif bir yapıya sahip.

2- Panel IPS, Kasa metal, arka ayak ise alüminyum.

3- Ekran, şu anda kullandığım ASUS T300CHI ikisi bir arada bilgisayarın ekranından daha soluk geldi bana.(IPS  ekranların genel karakteristiğinden mi acaba?) Ama, mat olması dolayısıyla gün ışığında daha iyi bir görmeyi sağlıyor.

4- Ekranın parlaklığı, monitörün ayarlar menüsünden(diğer ayarlarla birlikte) ayarlanabiliyor, ancak sistem üzerinden ayarlanamıyor.

5- Ayarlar demişken, ekran ile ilgili ayarlar arka sağ taraftaki bir joistik benzeri tuş ile ayarlanabiliyor.Bu joistik aynı zamanda açma kapama işlevine de sahip.Her ne kadar joistik açma kapama tuşu işlevi görüyorsa da, monitör, bilgisayar açıldığında otomatik olarak açılıyor.

7- Ekran çerçeveleri gayet ince ve çok şık duruyor.Alt kısım haliyle daha kalın.

8- Ekranın altında sağ ve sol tarafta iki kauçuk ayak var ve zeminde kaymasını engelliyor.

9- Yine ekranın altında tam ortada, ayak vazifesi gören plakayı kolay açabilmek için bir çentik mevcut ve gerçekten işe yarıyor.

10-Arka alt bölümdeki plaka, joistiğe denkgelen yerden ahifçe kavisli ve monitörün ayrıca bir standa gereksinim duymadan hem yatay(60 derceye kadar), hem de dikey konumda durmasına olanak veriyor.Ayrıca açısı da ayarlanabiliyor.

11-Monitörün sol tarafında iki adet Type-C ve bir adet de Mini HDMI girişi mevcut.Bunların altına kulaklık girişi var.Type-C girişleri güç için kullanılıyor.

12- Type-C girişleri aynı zamanda yine Type-C girişi olan bilgisayardan veya telefondan(Benim Galaxy S9 telefonum direk Dex olarak bağlandı), tek kablo ile hem güç almasını hem de görüntü ve ses aktarımını destekliyor.Böylece kablo kalabalığına gerek olmuyor.

13- Monitörle beraber bir adaptör(Type-C destekli) geliyor.Adaptörün dönüştürücüsü de birlikte geliyor.

14- Adaptör haricinde monitör, berbarinde gelen bir ucu Type-C, bir ucu USB-A kablo sayesinde USB portundan güç alarak çalışabiliyor.

(Kablolar böyle karmakarışık değil elbet, bu benim marifetim!)

15- Monitörün dahili hoparlörleri(arka tarafta ve altta) 0,8 Watt x 2, öyle ahım şahım değil, ama iş görür seviyede olduğu söylenebilir.

16- Sağ tarafta, monitörün  çalışırtığını bildiren ve mavi ışık veren küçük bir led var.

17- Monitörle birlikte bir adet alt ve üst kısımları manyetik mat geliyor.Bu mat aynı zamanda monitörü taşırken kılıf vazifesi de görerek monitörün güvende olmasını sağlıyor.

18- Ürün güzel bir kutuda geliyor.İçindeki her şey gayet korunaklı paketlenmiş, her şey ya kılıf ya da naylon poşetlerde.

19- Kutu içeriği oldukça zengin.Gerekli tüm kablolar, adaptör, kılavuzlar… Velhasıl, ne gerekiyorsa kutunun içinden çıkıyor.

Bitirirken…

Bir zaman kullanımdan sonra, bu monitörü bir Mini PC ile masaüstü bilgisayar kıvamında kullanabileceğimi farkettim.Piyasada çok Mini PC alternatifi var ama, ucuz olanlar donanım olarak beni tatmin edecek seviyede değiller. Donanımı iyi olanlar ise ya çok pahalı ya da istediğimden boyut olark küçük.Bu nedenle, yurtdışına yöneldim ve Amazon Türkiye’den “Intel Nuc8İ5Bek Mini Pc Masaüstü Bilgisayar Core İ5 8259U” ürününü aldım.Ürün Barebone, ama zaten diskim ve RAM’im var.Böylece aynı özelliklere sahip bir dizüstünden oldukça ucuza gelmiş oldu.

Da… Ürün henüz gümrükten çıkmadı.(Vergilerini vs. yasal yollardan ödememe rağmen.) İnşallah çıkar gelir ve hem ben rahatlarım, hem de burada inceler, oluşturduğum sistemi paylaşırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir