Linux Haber: “Büyük Linux Mint Güncellemesi” Linux Mint 20.1 ‘Ulyssa’ İndirilebilir Durumda

Linux
Spread the love

Linux Mint’in büyük güncellemesi Linux Mint 20.1, resmi sunuculardan indirilebilir durumda. (Kısa süre içinde resmi bir duyuru yapılacaktır.)

inux Mint 20.1 (kod adı “Ulyssa”), Linux Mint 20 sürümünün ardından, kritik güvenlik ve temel uygulama güncellemeleriyle 2025 yılına kadar desteklenecek olan Linux Mint’in en son uzun vadeli destek (LTS) sürümüdür ve Ubuntu 20.04.1 LTS’yi temel almaktadır.

Linux Mint web sitesinden ve yansı sunucularından yeni .iso görüntülerini indirebilirsiniz. Eğer yeni bir kurulum yapmak istemiyorsanız, buna mecbur değilsiniz: Yazılım güncelleme aracını kullanarak Linux Mint 20’yi Linux Mint 20.1’e kolaylıkla yükseltebilirsiniz.

Linux Mint 20.1’de yeni neler Var?

Linux Mint 20.1, beraberinde kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi ve sistemin yeteneklerini geliştirmeyi amaçlayan önemli değişiklikler getiriyor.Bazılarına bakalım…

Linux Mint 20.1 çekirdek sürümü, Linux firmware 1.187’yi ihtiva eden 5.4 numaralı sürüm ile birlikte geliyor.

Linux Mint 20.1’in kalbinde Cinnamon 4.8 yer alıyor (Her zaman olduğu gibi, diğer masaüstü sürümleri de mevcut). Cinnamon masaüstü ortamının en son sürümünün daha hızlı, daha az bellek kullandığı ve “4K kurulumlar için daha iyi optimize edilmiş” olduğu belirtiliyor.

Mint’in Nemo dosya yöneticisi artık dosyaların “Sık Kullanılanlar” olarak işaretlenmesini destekliyor. Çıkarılabilir aygıtlar da dahil olmak üzere,  bir dosyayı üzerine sağ tıklayıp bağlam menüsünde bulunan “Sık Kullanılanlara Ekle” seçeneğini seçerek işaretleyebilirsiniz.

Cinnamon masaüstüne de sık kullanılanlar desteği eklendi. Sık kullanılan dosyalara dosya seçici iletişim kutularından, Nemo’nun kenar çubuğundaki “Sık Kullanılanlar” bölümünden ve uygulama başlatıcısından ve ayrıca alt panelde bulunan yeni “Yıldız” uygulamasından erişebilirsiniz.

Linux Mint artık deposunda bir Chromium paketi bulunduruyor ve Ubuntu’nun Snap paket sistemine olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

Hypnotix, Linux Mint 20.1’deki diğer yeni uygulama, ücretsiz IPTV sağlayıcısı Free-IPTV oynatıcıdır. “ücretsiz ve halka açık canlı TV kanallarını” (bölgeye bağlı olarak) destekliyor.(Not olarak belirteyim, bende şu ana kadar çalışmadı, bölgeye bağlı olabilir.)

Linux Mint 20.1’i indirin

Linux Mint 20.1’i, aşağıdaki bağlantıyı kullanarak 64 bit .iso görüntüsü olarak indirebilirsiniz. (Başka resmi yansılar da mevcuttur).

Linux Mint 20.1 LTS’yi (64-bit .iso) 

Ayrıca Linux Mint 20 LTS’den  yükseltme yoluyla da Linux Mint 20.1’e geçebilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir