İrdelemeler: Xp-Pen Deco Mini 7 Grafik Tablet

İrdelemeler Kategorisiz
Spread the love

Okullar pandemi yüzünden tekrar kapanıp da iş canlı derse kalınca, artık bir grafik tablet almak şart oldu deyip aldım bir tane.

Daha öncesinden grafik tablet deneyimim yok.Bilgim de yok.Bu nedenle, bir sürü inceleme izledim, araştırma yapmaktan helak olduğum bir gün, bir grafikerin videosuna denk geldim.Tanıttığı tablet XP-PEN  Xp-Pen Deco 01 V2 idi.İzledim, çok ta güzel anlatıyordu, oldukça beğendim.Yalnız, boyutu biraz büyük geldi.

Baktım aynı tabletin biraz daha küçüğü var; Xp-Pen Deco Mini 7; almamak olmazdı.

Tablet geldi.Biraz kullandım, deneyimledim.Ola ki benim gibi grafik tablet almak niyetinde olan bir öğretmen arkadaşım vardır, yardımcı olmak babında, amatörce, deneyimlerimi paylaşayım.

Önce kutu ve içeriğine bir bakalım. Bir kere, güzel, şık, korunaklı bir kutuyla geliyor.İçeriği zengin.

İçinden çıkanları tek tek resimlerle sıralayalım:

Bir adet, tabletin kendisi.

Bir adet kalem.

Bir adet USB bağlantı kablosu.

12 adet yedek uç.

2 adet adaptör(Biri micro usb, biri type-c)

Bir adet, ne işe yaradığını çözemediğim(!) halka.

Kullanım kılavuzu, garanti belgesi vb.

Tabletin teknik özelliklerini yazmakla uğraşmayacağım.Şuraya kutunun arka tarafının resmini bırakayım da, zaten yeterli olacaktır.

Gelelim deneyimlerime…

Tabletin boyutu ne çok büyük, ne de küçük, çok ideal.Bir çok teknik tanımlamada inç birimiyle veriyorlar.Ben size cm cinsinden vereyim: 26 x 16 x 0.8(kendi ölçümüm)

Yazma alanı pürüzsüz, yazımı rahat.Yazarken kağıda yazıyormuş hissi veriyor.Yazma alanının boyutu da cm cinsinden tam olarak şu: 11.2 x 17.3.

Yazma, yeni başlayacaklar için biraz deneyim gerektiriyor.Yazarken tablete bakılmamalı ki buna zaten bir müddet sonra alışıyorsunuz.

Tabletin altında, masanın üzerinde kaymaması için kauçuk ayaklar var.

Tabletin ön yüzünde 8 adet düğme var.Yazılımını kurarsanız görevlerini görebilirsiniz.Çok ta gerekli değil benim için. Tercih meselesi yani.

Tablet tak-çalıştır özelliğiyle kolaylıkla sistem tarafında tanınıyor ve sürücüsüz kullanılabiliyor.

Kaleme gelirsek… Bir kere pilsiz olması kesinlikle iyi bişey.Böylece pil bitti, şarj lazım gibi dertleri yok.Tutuşu, kavraması güzel ama, zaman zaman yazarken insanın eli üzerindeki tuşlara kayıyor, bu da can sıkıcı olabiliyor. Kalemin tuşlarının altta olanı sağ tık yaparken, üstte olanı ise silgi görevi görüyor.

Tabletin yazım deneyimini şöyle anlatayım. Ben daha önce grafik tablet kullanmadım.Bu nedenle başka bir grafik tabletle kıyaslama yapamam ama… Dokunmatik ekranda stylus kalem kullandım. Onunla karşılaştırdığımda kıyaslama yapılamayacak kadar grafik tablet daha iyi. Bir kere yazım deftere yazar gibi rahat. Sonra, çizgilerde kesilme, atlama gibi durumlar olmuyor.

Ekranla senkronizasyon mükemmel, yazdığınız gecikmesiz ekrana yansıyor.

Grafik tablet bana Zoom ile ders işlerken gerekli.Vu nedenle herhangi başka bir program/uygulama kurarak denemedim.Zoom beyaz tahta uygulamasında, PDF üzerinde Zoom araçlarıyla mükemmel uyunlu çalışıyor.

Sonuç

Benim ilk grafik tabket deneyimim olmasına rağmen, tableti kullanılabilir buldum. Kaliteli bir marka oolduğunu yorumlarda okumuştum zaten, hördüm ki doğruymuş.

Benim gibi amacı canlı derslerde kullanmak olan öğretmen arkadaşlarım düşünmeden tercih edebilirler.Ben aldığımda fiyatı 745TL idi. Şu ortamda fiyatların çok sık arttığını unutmamak gerek!

2 thoughts on “İrdelemeler: Xp-Pen Deco Mini 7 Grafik Tablet

  1. Tabletiniz hayirli olsun. O metal halka stylusun (kalemin) uclarini degistirmek icin. Aldiginiz cihazlari incelemeniz hosuma gidiyor. Sayenizde su minik klavyeyi kesfettim BL5C batarya kullanmasi cok hosuma gitti. Iyi dersler

    1. Çok teşekkür ediyorum, ayrıca bilgilendirme için de teşekkürler.Bilmediğim bir şey öğrendim sayenizde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir