Linux: Simge Temasını Önbelleğe Alma

Linux
Spread the love

“…

gtk-update-icon-cache, simge teması önbelleğe alma aracıdır, simge temaları için taşınabilir önbellek dosyaları oluşturur.

index.theme içeren bir ikon teması dizinine PATH(dizin yolu) verilmesini bekler. Örneğin /usr/share/icons/hicolor ve belirtilen dizinin altındaki dizin ağacındaki simgeler hakkında önbelleğe alınmış bilgileri içeren bir icon-theme.cache yazar.

GTK+, uygulama başladığında çok fazla sistem çağrısından ve disk arama ek yükünden kaçınmak için gtk-update-icon-cache tarafından oluşturulan önbellek dosyalarını kullanabilir. Önbellek dosyalarının biçimi bunların birden fazla uygulama arasında paylaşılmasına izin verdiğinden, genel bellek tüketimi de azalır.”

Sistemimin ~/.icons klasörüne yüklemiş olduğum Moka simge teması, sarı ünlem işaretiyle birlikte aşağıdaki uyarıyı verdi.

Göründüğü gibi, elle yüklediğim Moka simge teması önbelleğe alınmamıştı ve çok sık karşılaştığım bir sorun değildi.(Aslında sorun da diyemeyiz tam olarak, ama simge temasını önbelleğe almak yukarıdaki açıklamada belirtildiği gibi artı fayda sağlayacaktır.)

Yukarıdaki açıklamaya istinaden, komutu terminalde çalıştırarak önbelleği yenileyip simge temasının önbelleğe alınmasını/yazılmasını sağlıyoruz:

Nitekim önbellek uyarısı veren her simge teması için bunu uygulayabiliriz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir