Linux: Her Kullanıcının Bilmesi Gereken En Temel Terminal Komutları-3

Linux
Spread the love

Her Kullanıcının Bilmesi Gereken En Temel Terminal Komutları-1 ve Her Kullanıcının Bilmesi Gereken En Temel Terminal Komutları-2 yazı dizimizin üçüncüsü ile yeniden birlikteyiz.

1.”hwinfo” komutu

Donanım bilgilerini öğrenme…Sisteminizdeki donanımınızı inceleyebilirsiniz.

Sistem donanımı hakkında bilgi:

Sadece bir özet:

Tüm diskleri görüntüle

Belirli bir diski görüntüleme:

2.”lsblk” komutu

Depolama aygıtlarını listeleme… Linux’ta disklerin isimleri vardır. Örneğin, NVMe için /dev/nvme0n1 ve HDD/SSD gibi SCSI cihazları için /dev/sda. Ama onları aklınızda tutmak zorunda değilsiniz. Aşağıdaki komutları kullanarak bunları kolayca listeleyebilirsiniz:

3.”lsb_release” komutu

Linux dağıtım bilgilerini görüntüleme… Şu anda kurulu dağıtımın açıklaması, sürüm numarası ve kod adı gibi dağıtıma özgü bilgileri gösterir:

4.”lscpu” komutu

İşlemci (CPU) bilgilerini görüntüleme… lscpu komutu, çeşitli CPU hataları da dahil olmak üzere, CPU mimarisi bilgilerini görüntüler:

5.”lsusb” komutu

USB cihazlarını listeleme… Hepimiz harici sabit sürücüler ve klavyeler gibi USB cihazları kullanıyoruz. Linux sistemindeki USB veri yolları ve bunlara bağlı aygıtlar hakkında bilgi görüntülemek için lsbusb komutunu kullanmak yeterli olacaktır:

6.” lspci ” komutu

PCI aygıtlarını listeleme… Sistemdeki PCI veri yolları ve bunlara bağlı cihazlar hakkındaki bilgileri görüntülemek için lspci komutunu kullanıyoruz:

7.” timedatectl ” komutu 

Geçerli tarih ve saat dilimini görüntüleme… CLI‘de tarih/saat bilgilerini ayarlamak veya almak için date komutunu kullanırız:

Bununla birlikte, sistem saatini ve ayarlarını sorgulamak/değiştirmek ve zaman senkronizasyon hizmetlerini etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için timedatectl komutu kullanılır:

8.” w ” komutu 

Sisteme kim giriş yaptı? Şu anda sisteme giriş yapmış olan Linux kullanıcıları ve süreçler hakkındaki bilgileri görüntüler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir