İrdelemeler: Rampage KB-R63 STAGE Sese Duyarlı, Işıklı, USB Çıkışlı Klavye

İrdelemeler
Spread the love

Daha önce yazmış olduğum İrdelemeler: Kablosuz, Işıklı Mini Q Klavye yazımda bir klavye irdelemiştik.Yeniden bir klavye irdelemesiyle yine karşınızdayım: Rampage KB-R63

Peki neden tekrar bir klavye alma gereği duydum?

Burada irdelemiş olduğum küçük klavye işimi görmüyor muydu?Elbette görüyordu, hatta mobilite açısında harika da bir iş çıkarıyor.Gel gör ki, evdeki sabit kullanımda yazmada ve kullanmada biraz daha konfor ve rahatlık arıyor insan.İşte bu nedenle, uzuuun araştırmalarım sonucunda Rampage KB-R63’te karar kıldım.

Klavyeyi iki defa internetten sipariş verdim.Birincisini, aklımı kurcalayan, klavyeyi görmemiş olmanın verdiği acabalar yüzünden iptal ettim, ikincisiniyse, satıcının söz verdiği tarihte kargolamaması nedeniyle.Tam vazgeçmek üzereyken, bulunduğum yerdeki bir bilgisayarcının vitrininde görmemle birlikte, incelemelerim sonucu klavyeye tabir-i caizse vuruldum ve internet fiyatıyla aradaki fiyat farknıı gözüm görmedi ve hemen aldım.

Rampage KB-R63’le ilgili internette bol bol inceleme videoları ve değerlendirme mevcut olsa da, bir kaç günlük kullanımım sonucu ben de tecrübe  tespitlerimi paylaşmak istedim.

*** En başta klavyenin kutusu insanı cezbediyor.Tıpkı klavyenin kendisi gibi albenili bir dizaynı var.Klavye ile ilgili her türlü aydınlatıcı açıklama ve bilgiye kutunun ön ve arka yüzünde geniş geniş yer verilmiş.

     

*** Kutunun içeriği gayet sıradan: Bilindik ve tanıdık bir kılıf içerisinde klavye ve küçük bir kullanım kılavuzu…Tabii, okursanız.(Genelde okumak pek huyumuz değildir!)

*** Klavye, ele alındığında sağlam bir his veren plastik malzemeden, benim çok sevdiğim keskin, köşeli hatlara sahip.Göze hoş gelen, klasiğin dışında bir yapısı var.Şık ve yakışıklı.Tuşlar ve işlevleri bakımından da oldukça zengin.

*** Tuşlar çok büyük olmasa da küçük te sayılamazlar.Aralarındaki genişlik sayesinde rahat basımları ve oldukça rahat ve konforlu hissiyatları var.

*** Tuşların dizilimi oldukça alışıldık.Türkçe karakterler sonradan ekleme veya çıkartma kullanılarak yapıştırılmış değil, düpedüz üretim esnasında eklenmiş.

*** Tuşların basımı çok rahat olsa da, çok sessiz sayılmaz, hatta bayağı bayağı sesli de, diyebiliriz.Buna karşın, elbette tam bir mekanik kalvye kadar da değil.

*** Klavyenin üst kısmında dizili sayı tuşlarına, FN tuşu yardımıyla kullanılan ışıklandırma ile ilgili ek görevler atanmış.

*** Sol tarafta, dikey olarak konumlandırılmış dört tane makro tuşu mevcut, ancak ben onlara ihtiyaç duyacağımı düşünmüyorum.Hani olmasa da olurmuş bile dedim, bu sayede klavyenin boyu biraz daha kıasltılabilirmiş.

*** Klavyenin boyu demişken, genişlik 19,5cm, en 49,5cm, derinlik ise en kalın yerde 3.5cm.(Kendi ölçümüm.)

*** Klavyenin alt kısmı da orta kısımda oluklu-çizgili yapısıyla güzel görünüyor.

*** Klavyenin önden arkaya doğru yükselen bir yapısı var.Bu sayede üst tarafa açılır/kapanır ekstra bir ayak koyma ihtiyacı hissetmemişler.Ben, yine de keşke koysalarmış diyerek hayıflanmaktan kendimi alamadım.

*** Klavyenin üst kısmında, yaklaşık 32cm eninde bir oluk mevcut.Buraya tablet, telefon vb. koyabiliyorsunuz.Benim 12.5inç(32cm)boyutundaki tabletim rahatlıkla sığdı.

Yalnız burada özellikle belirtmem gereken şöyle bir durum söz konusu: Kullanımda tabletin ekranının ışığı baskın gelerek, klavyenin öazellikle üst tarafındaki ışıklandırmasının biraz sönük kalmasına sebep oluyor.Gündüz sıkıntı değil de, gece kullanımında biraz zorluk çıkarabiliyor.

*** Üst sağ köşede bir adet USB girişi mevcut., doğru düzgün çalışıyor da.Bu sayede USB araçlarınızı bu bağlantıdan direk bağlayıp bilgisayarda görebiliyor, kullanabiliyorsunuz.Burada sorun, USB girişinin çok ters bir yerde konumlandırılmış olmasında.Kullanımı pek pratik değil, hatta zor.Keşke yan tarafta olsaymış.

 

*** Klavyenin ışıklandırması gerçekten çok hoş olmasına karşın, bir tık daha canlı olabilirmiş sanki, özellikle de gündüz.

   

Çok ta önemli bir sorun olduğu söylenemez aslında, gündüz zaten ışıklandırmaya ihtiyaç duyulmayacağından, tek tuşla kapatılabiliyor.

*** Bir de ışıklandırma sese duyarlıymış ya, henüz bununla ilgili net bir fikit edinemedim.Henüz…

*** Sayısal tuşların yanındaki PAGE UP/PAGE DOWN +FN tuş kombinasyonuyla ışıklandırmanın şiddeti artırılıp azaltılabiliyor.

*** Yine FN ve üst kısımdaki sayısal tuşlara atanmış görevler sayesinde ışıklandırmanın renk geçişleri nin hızı artırılıp düşürülebilirken, farklı renk geçişleri de seçilebiliyor.

*** Tuşlar sadece altından aydınlatılmıyor, harflerin içi de aydınlatılıyor.Bu çok önemli bir ayrıntı!Bu sayede ışıksız ortamda rahat bir görünürlük ve yazım elde ediliyor.

*** Işıklandırma ile ilgili son değinmem gereken önemli bir detay var: Klavyenin ışıklandırması herhangi bir yazılımla falan kontrol edilmiyor, yazılımdan bağımsız çalışıyor.Bu sayede Linux üzerinde kullanımı da diğer işletim sistemlerindeki kadar rahat ve sorunsuz.

*** Klavyenin kablosu 1.80cmuzunluğuyla oldukça yeterli, gayet normal ve sıradan bir kablo.

Sonuç olarak, tasarmı hoş, konforlu, Türkçe Q dui dizilimine sahip ve güzel ışıklandırmalı bir klavye arıyorsanız Rampage KB-R63 tam size göre.Klavyenin verdiği hissiyat ve tepkisi çok iyi, çok rahat.

Peki, Rampage KB-R63 gerçekten bir oyuncu klavyesi midir? Kutunun üzerinde ve kendi sitesinde yazdığına göre öyle.Ama ben bilmem, çünkü ben oyun cahiliyim!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir