Linux: Her Kullanıcının Bilmesi Gereken En Temel Terminal Komutları-2

Linux
Spread the love

“Her Kullanıcının Bilmesi Gereken En Temel Terminal Komutları” yazı dizimizin ikincisiyle yine buradayız.(İlk yazı burada)

1. ” wget ” komutu

wget komutu, internetten dosya indirmenizi sağlar. wget yazıp ardından indirme bağlantısını eklediğinizde, indirmeyi başlatır.

kill komutu, yanıt vermeyen bir programı, uygulamaya çalışmayı durdurması talimatını veren bir sinyal göndererek manuel olarak sonlandırır. Gönderebileceğiniz tüm sinyalleri, kill -l komutunu çalıştırarak görebilirsiniz. 

2. ” clear ” komutu

clear komutu, terminaldeki tüm dağınıklığı(yazılı her şeyi) ortadan kaldırarak, daha yeni başlatılmış gibi görünmesini sağlar, terminal ekranını temizler.

3. ” top ” komutu

top komutu, sistemdeki tüm çalışan işlemleri listelemek için kullanılır.

4. ” head ” komutu

head komutu, bir dosyadaki ilk N sayıdaki veriyi gösterir. Hiçbir seçenek belirtilmezse, bu komut bir dosyadaki ilk on (10) satırı yazdıracaktır.

5. ” tail ” komutu

tail komutu, head komutunun tam tersidir. Bir dosyadaki son N sayıdaki satırı yazdırır. Herhangi bir seçenek belirtilmezse, varsayılan olarak son on (10) satırı yazdıracaktır.

6. ” rm ” komutu

rm komutu, dosya sisteminden dosyaları, klasörleri, sembolik bağları vb. silmek için kullanılır. Ancak rm komutu tek başına dizinleri kaldıramaz. Bunu yapmak için, ‘-r’ seçeneğini kullanmanız gerekir.

7. ” rmdir ” komutu

rmdir komutu, sistemden boş bir dizini siler.

8. ” mv ” komutu

mv komutunun iki ana işlevi vardır:

  • Dosyaları ve dizinleri yeniden adlandırma
  • Bir dosyayı bir konumdan diğerine taşıma

9. ” exit ” komutu

exit komutu, aktif olarak çalışmakta olan kabuktan çıkmak için kullanılır. Terminal penceresini kapatmak için de kullanılabilir.

İki yazı halinde listelediğimiz bu komutlar(ilk yazı burada), sisteminizdeki çeşitli görevleri yönetmenize ve yürütmenize yardımcı olacak 20 temel komuttur. Komutlarla ilgili herhangi bir sorun yaşamanız durumunda, help seçeneğini kullanın veya man komutuyla kullanım kılavuzuna bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir