Linux: Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla’ya İlk Bakışta Göze Çarpan 10 Yeni Özellik

Linux
Spread the love

Dün resmi duyurusu yaypılan Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla için bizde bu yazı ile buradan bir duyuru yapmıştık.Bu yazıda ise, büyük küçük demeden ilk aşamada göze çarpan yenilikleri derledik.

Birlikte bakalım…

1. Mesaj tepsisindeki takvim etkinlikleri

Bugün tarihli olan tüm görevleri ve etkinlikleri (doğum günleri, toplantılar, hatırlatıcılar) görmek ister misiniz? İşte mesaj tepsisinde.

Bu özelliği kullanmak için, Ubuntu’ya önceden yüklenmiş olarak gelen GNOME takvim uygulamasına bazı etkinlikler eklemiş olmanız gerekir.

GNOME takviminde etkinlikleri, hatırlatıcıları illa ki manuel olarak oluşturmanız gerekmez. Ayarlardan çevrimiçi hesapları eklerseniz, Google, Microsoft veya Nextcloud takvimlerinizi hiçbir çaba harcamadan senkronize edebilirsiniz.

2. Pil yüzdesi göstergesi

Çığır açan bir şey değil! Ancak, sadece pil yüzdesini üst panelde görüntülemek için GNOME Tweaks kurmanıza gerek yok, bu seçenek artık Güç ayarlarında mevcut.

3. QR Code ile WiFi paylaşımı

Ubuntu 20.10’da WiFi erişim noktasını bir şifre ile paylaşmak yerine, artık mobil cihazlardan erişilebilen ve erişim noktasına bağlanabilen bir QR kodu oluşturabilirsiniz.

4.  Mikrofon sessiz göstergesi

Küçük ama kullanışlı. Sesli/görüntülü arama sırasında veya ses kaydı yaparken mikrofonunuzun sesi kapatılırsa, artık üst panelde sessiz bir mikrofon simgesi görebilirsiniz.

5. Panelin sağındaki “Kapatma” menüsünde yeniden başlatma seçeneği

Yine, küçük bir değişiklik olsa da, Ubuntu’yu artık daha az fare tıklamasıyla yeniden başlatabileceksiniz.

6. Geliştirilmiş parmak izi oturum açma desteği

Parmak izi okuyuculu yeni bir dizüstü bilgisayarınız varsa, şanslısınız. Çünkü Ubuntu 20.10, parmak iziyle oturum açmak için daha iyi destek sunacak.

7. Uygulama yeniden sıralama ve düzenleme

Uygulamaları gruplamak için menüdeki uygulamaları zaten sürükleyip bırakabilirdiniz. Simgeleri artık uygulama grubunda tercihinize göre konumlandırabileceğiniz için, bu da bir miktar geliştirilmiş.

Ayrıca, uygulama grubu yalnızca aynı anda sadece bazı simgeleri gösterecektir. Ek simgeler ise sonraki sayfada görüntülenir.

8. Raspberry Pi 4 desteği

Ubuntu nihayet resmi olarak Raspberry Pi desteğine kavuştu. En az 4 GB RAM ile bir Raspberry Pi 4 üzerinde Ubuntu 20.10 arm64 imajını kullanabilirsiniz. Mikro SD kartın boyutu en az 16 GB olmalıdır.

9. Çekirdek 5.8 ile birkilte gelen USB 4 (Thunderbolt bağlantı noktası 3) desteği ve daha fazla kapsamlı değişiklikler

Ubuntu 20.10, 5.8 numaralı Linux çekirdek sürümü ile geliyor  ve çeşitli donanım desteği geliştirmeleri içeriyor. USB 4 (Thunderbolt port 3) desteği, daha iyi WiFi bağlantı kalitesi için Airtime Queue, diğer birçok değişikliğin yanı sıra Intel 11. jenereasyon (Ice Lake) ve 12. jenereasyon (Tiger Lake) grafik desteği…

Ayrıca yüksek hassasiyetli dokunmatik yüzey kaydırması da sunulan yeniliklerden.

10. Yenilenmiş ekran görüntüsü aracı

Ubuntu için çok sayıda ekran görüntüsü aracı mevcuttur. Flameshot gibi araçlar özellik bakımından zengindir ancak basitlikte hiçbir şey varsayılan GNOME ekran görüntüsü aracını geçemez.

GNOME ekran görüntüsü aracı yenilendi ve şimdi yeni ve daha temiz bir görünüme sahip, ancak göründiğü kadarıyla eklenmiş yeni bir özellik yok.

Kullandıkça diğer geliştirmeler/yenilikler kullanıcı tarafından keşfedilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir