İrdelemeler: Kablosuz, Işıklı Mini Q Klavye

İrdelemeler
Spread the love

ASUS TransformerBook T300Chi bilgisayarımın klavyesi sıkıntı yaratınca, klavye arayışına girdim.Büyük olmayan, yer kaplamayan, taşıması kolay… Falan filan!

Araştırma yaparken, bu mini klavyeler gözüme takıldı.Neden olmasın, işe yaramasa bile acınacak bir para değil diye düşündüm ve aldım bir tane.Bir kaç günlük kullanım tecrübemi aşağıya sıraladım.Sıralama yaparken her hangi bir sıralama gözetmedim, aklıma geleni sıraya koydum, bilesiniz.

*Ürünün herhangi bir markası yok, “Kablosuz, Işıklı, Mini Q Klavye” olarak geçiyor.Kutusunun üzerinde de aynı şekilde bu ibare mevcut.

*Piyasada bu klavyeden çok sayıda ve çok farklı fiyat aralığında bulunabiliyor. Ancak neredeyse yüzde 99’u Türkçe karakter barındırmıyor.Benim aldığım modelde var. Da… Türkçe karakterlerin yeri standart bir Q klavyedeki gibi değil.Bu nedenle de alışmak gerekiyor.

Türkçe karakterlerin yeri klavyenin sağında ve hepsi bir arada, alışmak gerekecek.

*Ayriyeten bazı tuşların da yerleşimi farklı, bunun çözümü de *alışma”.

*Klavye sert plastik malzemeden yapılmış, elde sağlam bir hissiyat veriyor.

*Tablet bilgisayarımın ekranının önünde güzel duruyor.

*Tuşlar yumuşak, ancak basımı oldukça sert.Yazarken tıkır tıkır ses çıkarıyor.Oldukça küçük olan tuşlar, eski klavyeli telefonların klavyelerinden hallice.

*Herkesin alışkanlıkları farklı olabilir elbette…Ben, iki elimin işaret parmaklarıyla seri yazabiliyorum.(Bu yazıyı da deneme amaçlı bu klavyeyle yazıyorum) Lakin uzun yazılarda yorucu olabileceğini düşünüyorum.Bundan başka, benim parmaklarım da pek ince sayılmaz ama, kalın parmaklılar için de yazmak bir miktar sıkıntılı olabilir.

*Işıklandırma hoş ve karanlık ortamda faydalı.Çeşitli renkler arasında geçiş yapabiliyor.Sabit olarak ta ayarlanabiliyordur belki, henüz tam öğrenemedim.Bir de, kullanımda olmadığında sönüyor, herhangi bir tuş aktif edildiğinde yanıyor.

  

  

*Klavyenin tasarımı oyun konsolunu andırıyor.Öyle küçük ki, gerçekten “bir avuç”! Nano alıcısı da tıpkı kendisi gibi.

*Klavyenin dahili şarjlı pili mevcut; her yerde bulunabilecek türden. Kutudan çıkan micro USB kablosu ve klavyenin üzerindeki micro USB girişi sayesinde USB üzerinden şarj edilebiliyor.Bunun haricinde bir adet kalem pil yuvası mevcut ki kalem pille de çalışabiliyor.

  

*Klavyenin üzerinde bulunan her türlü multimedya, yönlendirme vs. vs. tuşları zengin bir görünüm sağlıyor. Ve de hepsi tam fonksiyonlu çalışıyor!

*Klavyenin sağ üst köşesinde açma/kapama tuşu mevcut, kullanmadığınız zaman kapatabiliyorsunuz.

*Kutudan klavyenin kendis(içinde pili ile birlikte), bir adet nano alıcı, bir adet USB kablosu ve İngilizce basit bir kullanım kılavuzu çıkıyor.

*Ürünün herhangi bir garantisi/belgesi falan yok.(Tıpkı bu tarz ürünlerde olduğu gibi.)

Sonuç

Ben klavyeyi 11.10.2020 itibariyle 48.80TL’ye aldım.Bütün bu saydığım özellikleriyle parasını sonuna kadar hak ettiğini düşünüyorum.

Yazıyı bu klavyede tamamlamayı başardım.Normal bir klavye kadar rahat olmasa da bir zaman sonra alışınca yazım çok ta sıkıntılı olmuyor.Yine de daha uzun yazılarda normal klavye tercih edilmesi özellikle omuz sağlığı ve konfor açısından yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir