Linux Haber: Debian Buster Tabanlı BunsenLabs Linux ‘Lithium’ İki Yılın Ardından Nihayet Kararlı Sürüme Ulaştı

Linux
Spread the love

İki yıldan uzun süren bi geliştirme sürecinin ardından, CrunchBang Linux’un devamı olan ve OpenBox kullanan Debian GNU/Linux tabanlı dağıtım BunsenLabs Linux ‘Lithium’, bugün itibarıyla kararlı sürüme ulaştı.

BunsenLabs Ekibi, en son Debian GNU/Linux 10 ‘Buster’ temelli sürüm olan BunsenLabs Lithium’un resmi sürümünü duyurdular.

Beklendiği gibi, BunsenLabs Linux ‘Lithium’ varsayılan olarakyeni Papirus simgelerine ve yepyeni bir karanlık temaya sahip yeni bir görünüm ve his yaratıyor.Secure Boot kullanan yeni bilgisayarlara yükleme yeteneği ve kullanıcının dağıtımı ihtiyaçlarına göre tamamen özelleştirmesi için daha fazla modülerlik sunuyor.

Kullanıcılar artık varsayılan Openbox pencere yöneticisini başka bir masaüstü ortamıyla değiştirebilirler. Ayrıca, BunsenLabs oturumu artık varsayılan olarak jgmenu kullanıyor.

Varsayılan yazılım seçiminde de bazı değişiklikler var. Örneğin, Terminator, LXTerminal ile değiştirilmiş, Ristretto yerine Mirage resim görüntüleyici kullanılıyor, LibreOffice Calc, popüler Gnumeric elektronik tablo düzenleyicisinin yerine gelmiş.inxi ve lshw araçları eklenmiş. Tam paket listesini dağıtımın sitesinden inceleyebilirsiniz.

Diğer kayda değer değişiklikler arasında geliştirilmiş BLOB tema yöneticisi, Bluetooth desteği ve ilk önyükleme Karşılama komut dosyasındaki diğer geliştirmelerin yanı sıra Conky sistem monitörü ve tint2 panelindeki geliştirmeler yer alıyor.

Hafif dağıtımları seviyorsanız ve Debian’ı Openbox ile kullanmak istiyorsanız, BunsenLabs Linux Lithium’u seveceksiniz.

BunsenLabs Linux ‘Lithium’ sürümü, şu anda dağıtımın web sitesinden indirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir