İrdelemeler: WoeUSB ile Linux Üzerinde Önyüklenebilir Windows 10 USB Sürücüsü Oluşturma

İrdelemeler
Spread the love

WoeUSB, Linux’ta önyüklenebilir bir Windows 10 USB sürücüsü oluşturmak için kullanabileceğimiz kolay ve pratik bir uygulamadır.

WoeUSB ücretsiz, açık kaynaklı bir yazılımdır.Hem GUI(Graphical User Interface), hem de CLI(Command Line Install) olarak kullanılabilir. Bu yazıda GUI’ye odaklanıyoruz.Daha detalı bir kullanımı tercih edenler, WoeUSB CLI’ye göz atabilirler.

WoeUSB, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 da dahil olmak üzere çoğu modern Windows sürümü için önyüklenebilir bir USB oluşturmanıza olanak tanırken, tüm dilleri ve Windows’un tüm sürümlerini destekler.Hem ‘Legacy’ hem de ‘UEFI’ önyükleme modlarıyla çalışır.

Bu yazıda önyüklenebilir bir Windows 10 USB sürücüsü oluşturacağız.

Linux’da önyüklenebilir bir Windows 10 USB sürücüsü oluşturmak için ihtiyaç duyulacak şeyler listesi:

*WoeUSB uygulaması

*USB flash sürücü (minimum 4 GB)

*Windows ISO dosyası

Microsoft, Windows 10 disk görüntülerini web sitesinden indirmenize izin verir, Eğer yoksa, bu şekilde bir tane edinebilirsiniz.İşletim sistemini etkinleştirmek için geçerli bir Windows lisansına ihtiyacınız olsa da, önyüklenebilir bir Windows 10 USB sürücüsü oluşturmak veya yüklemek için lisansa ihtiyaç yoktur.

Dağıtımla için WoeUSB kurmanın çeşitli yolları mevcuttur.WoeUSB GitHub sayfasından kurulumla ilgili bilgilere erişilebilir.Bu yazıda Arch Linux üzerinde WoeUSB kurarak anlatım yapacağız.

Arch Linux için WoeUSB depolardan kurulabilir durumdadır:

WoeUSB kurulduktan sonra uygulamayı uygulamalar menüsünden başlatabilirsiniz.

Uygulamanın kullanımı çok kolaydır.

İlk olarak, dosya seçiciyi kullanarak geçerli bir Windows 10 ISO görüntüsü seçiyoruz.Ardından ‘Hedef aygıt’ bölümünden yüklemek istediğimiz USB sürücüsünü seçiyoruz.Windows 10 USB

USB cihazınızın ‘Hedef aygıt’ bölümünde listelendiğini göremiyorsanız, takılı olduğundan emin olun ve ardından bağlı cihazların listesini güncellemek için ‘Tazele’ düğmesini tıklayın.

Her şey hazır olduğunda, devam edip ‘Install’ diyoruz.(Eğer USB sürücüsü bağlı ise bu aşamada ayırmanız gerekecektir.)Kullanıcı şifrenizi isteyecektir, giriyoruz.Ancak bunu yapmadan önce doğru USB sürücüyü seçtiğinizden emin olmalısınız.Zira yükleme işlemi, seçilen USB sürücüyü yeniden biçimlendirecek ve içeriğini silecektir.Hatalı bir seçim yapmanız durumunda USB üzerinde depolanan tüm verileri kaybedebilirsiniz.

Her şey doğru yapıldıysa kurulum başlayacak ve bundan sonrasını araç kendisi halledecektir.

İşlem bittiğinde uygulamayı kapatabilir, USB’yi çıkarabilir ve Windows 10’u farklı bir cihaza yüklemek için kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir