İrdelemeler: Ubuntu Cinnamon Remix 20.04; Cinnamon ile Ubuntu’nun Mükemmel Birleşimi

İrdelemeler Linux
Spread the love
GNOME 3 2011 yılında tanıtıldı ve GNOME Kabuğu hem olumlu hem de olumsuz tepkiler aldı.Bunun sonucunda bazı geliştiriciler GNOME arayüzünü çatalladılar.Bunlardan biri olan, Linux Mint ekibinin ortaya çıkardığı Cinnamon masaüstü ortamı oldukça sevildi.Öyle ki, Cinnamon masaüstü ortamı neredeyse Linux Mint’in kimliği oldu.Bu sebeple Cinnamon yıllardır Linux Mint ile eş anlamlıdır diyebiliriz.
 
Cinnamon’un popülerliği arttıkça, yıllar içinde hem Cinnamon gelişti, hem de Cinnamon’un durumu buna paralel bir ivmelenme gösterdi. Başka dağıtımlar da Cinnamon’a kayıtsız kalamadılar ve onlar da Cinnamon masaüstü ortamını sunmaya başladılar. Manjaro bunun en bariz örneği.
 

Ne ilginçtir ki, Ubuntu ile Cinnamon bu süreçte resmi olarak bir araya gelmediler.Ancak, birkaç ay önce, Cinnamon’u Ubuntu ile buluşturan Cinnamon Remix çıktı.Bu, henüz gayri resmi bir birliktelik.O halde bir irdeleyelim bakalım!

Neden Linux Mint değil de Ubuntu Cinnamon Remix?

Linux Mint’in tabanı Ubuntu’ya dayandığına göre, Linux Mint kullanıcılarının haklı olarak şu soruyu sormaları hiç te abes olmayacaktır: Linux Mint çok olgun bir proje olduğuna göre ve kullanıcı deneyimi aşağı yukarı aynı olacağı için Ubuntu’ya geçmek mantıklı mı?

Bu noktada elbette kullanıcı tercihleri ve iki dağıtım arasındaki küçük nüanslar belirleyici olacaktır.

Ubuntu Cinnamon Remix’ ile Linux Mint arasında elbette çok sayıda benzerlik ve küçük farklılıklar mevcut,  ancak göz ardı edilemeyecek önemli bazı farklar var ki, değinmeden geçmek doğru olmayacaktır:

Linux Mint, Ubuntu’nun “LTS” (Uzun Süreli Destek) sürümlerini temel alır,  Ubuntu Cinnamon Remix ise, daha yeni bir çekirdekten, 6 aylık sürüm yayınlanma/yükseltme döngüsünden, dolayısıyla da daha yeni yazılımlardan yararlanır.

Bir diğer önemli fark Ubuntu Cinnamon Remix’in Snap desteğini ‘sunacağı’ , Linux Mint’in ise FlatPak ile içli dışlı olduğudur.Aynı zamanda Ubuntu Cinnamon Remix, Mint Software Manager yerine Ubuntu Software Center’ı kullanıyor.

Ubuntu Cinnamon Remix,  Calamares yükleyicisini kullanıyor.Ayrıca güzel Kimmo teması…

Ve çok titiz bir çabanın sonucu gibi görünen turuncu tonlu Ubuntu duvar kağıdı oldukça etkileyici.

Diğer tüm Ubuntu dağıtımlarında olduğu gibi, Ubuntu Cinnamon Remix te, temel verimliliği amaçlayan araçlarıyla göz dolduruyor:

Firefox Web Tarayıcısı

Thunderbird – E-posta İstemcisi

LibreOffice paketi

Selüloit – Multimedya oynatıcı

GIMP – Görüntü işleme yazılımı

Synaptic Paket Yöneticisi

Gnome Yazılım Merkezi

Gparted – Bölümleme Yöneticisi

Geleneksel ama zarif, özelleştirilebilir ama basit Ubuntu Cinnamon Remix, umut verici bir geleceğe sahip bir proje olarak görünüyor.Ne dersiniz, denemeye değer mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir