Linux: Ubuntu’da Klasör Rengi ve Amblemleri Nasıl Değiştirilir

Linux
Spread the love

Ubuntu Linux’ta klasör rengini veya amblemini değiştirebileceğimizi biliyor muydunuz? Ubuntu, Linux Mint ve türevlerinde bir klasörün rengini veya amblemlerini değiştiren basit bir program olan Folder Color‘a merhaba deyin. Programı klasörlerinizin görünümünü güzelleştirmek veya klasörleri diğer klasörlerden ayırt etmek için kullanabilirsiniz. Halihazırda Nautilus, Nemo veya Caja dosya yöneticileriyle sorunsuz çalışmaktadır.Bu yazı sadece Ubuntu ve Nautilus dosya yöneticisi içindir.Diğer dosya yöneticileri için buraya gidin.

Ubuntu’ya Folder Color Yükleme

Folders Color geliştiricisi, kurulumu bizler için daha kolay hale getirmek üzere bir PPA oluşturmuş.

Nautilus İçin Folder Color Yükleme

Nautilus, Ubuntu masaüstünün varsayılan dosya yöneticisidir.Nautilus dosya yöneticisini kullanıyorsanız, Folder Color yüklemek için uçbirim’de(terminal) aşağıdaki komutları tek tek çalıştırın:

Folder Color, Ubuntu’nun Yaru temasına farklı renkler getiren bir projedir. Yaru tema paketi varsayılan olarak Ubuntu 18.10 ve sonrası sürümlerde varsayılan olarak yüklüdür, bu nedenle Ubuntu 18.10 ve sonraki sürümleri kullanıyorsanız ayrıca kurmanıza gerek yoktur.

Klasö Rengi Değiştirme

Yükleme işleminden sonra, Klasörün Rengi(Folder’s Color) girişi “Sağ Tıklama” içerik menüsüne eklenecektir. Dosya yöneticinizi açın ve herhangi bir klasöre sağ tıklayın ve menüden Klasörün Rengi(Folder’s Color) seçin, ardından alt menüden rengi veya amblemi seçin.Aynı anda birden fazla klasörün rengini değiştirebilirsiniz.

Klasörlerinize Özel Renk Seçme

Şu anda seçebileceğiniz dokuz renk var. İstediğiniz özel rengi de seçebilirsiniz. Bunu yapmak için Klasörün Rengi(Folder’s Color) -> Kişisel‘e gidin. Listeden herhangi bir renk seçin.Daha fazla renk seçeneği içinse bir renk kodu girin.

Klasör Amblemini Değiştirme

Dosya yöneticinizdeki klasörün amblemini değiştirmek de mümkündür. Amblemi değiştirmek için, klasöre sağ tıklayın, Klasörün Rengi(Folder’s Color) -> Listeden amblem türünü seçin.

Klasör Rengini Varsayılan Rengine Döndürme

Klasörün Rengi(Folder’s Color) tarafından ayarlanan rengi veya amblemi artık sevmiyor musunuz, ya da sıkıldınız mı? Sadece varsayılan klasör rengine veya amblemine dönmeniz yeterli. Varsayılan değerlere sıfırlamak için, klasöre sağ tıklayın ve Klasörün Rengi(Folder’s Color) -> Varsayılan seçeneğine gidin.

Bu kadar basit!

Güzel, değil mi?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir