İrdelemeler: Pop_OS En İyi Ubuntu Tabanlı Dağıtımdı, Daha da İyi Oldu

İrdelemeler
Spread the love

Ubuntu tabanlı, gerçekten etkileyici bir Linux dağıtımı olan Pop!_OS’un 20.04 numaralı sürümünün yayınlandığını buradan sizlerle paylaşmıştık.Neler sunduğuna ve kendisine bir şans vermeniz gerekip gerekmediğine bir bakalım, ne dersiniz?

Pop_OS 20.04 LTS’deki Yenilikler!

Görsel olarak, Pop! _OS 20.04 LTS, Pop! _OS 19.10’dan çok da farklı değil. Ancak, bazı yeni özellikler ve iyileştirmeler gözen kaçacak gibi değil.

Yeni eklenen bazı özellikler ve GNOME 3.36 kullanması ile birlikte Pop! _OS 20.04 ilk bakışta en azından göze hitap eden, heyecan verici bir sürüm özelliği taşıyor.Genel olarak, beraberinde getirdiği yeni ve önemli bazı özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

* Otomatik Pencere Döşeme(ki bu özelliği kesinlikle çok sevdim)

* Yeni Uygulama Değiştirici ve Başlatıcı

* Flatpak desteği

* GNOME 3.36

* Linux Çekirdeği 5.4

* Geliştirilmiş hybrid grafik kartı desteği

Kullanıcı Deneyimleri

Otomatik Pencere Döşeme(Automatic Window Tiling)

Otomatik pencere döşeme özelliği, Pop! _OS 20.04 ile herhangi bir ayar yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak kulanılabiliyor.Bundan başka, Aktif İpucunu Göster seçeneği ile karışıklığı önlemek için aktif olan pencere vurgulanabilirken, pencereler arasındaki boşluk ta ayarlanabiliyor.

Yeni Uzantılar(Extensions App) Uygulaması

Pop! _OS bazı benzersiz GNOME uzantıları ile birlikte geliyor. Ancak, uzantıları yönetmek için GNOME Tweaks’e ihtiyacınız yok.Yeni eklenen Yeni Uzantılar(Extensions App) Uygulaması, uzantıları Pop! _OS 20.04’te yapılandırmanıza ve yönetmenize olanak tanıyor.

Geliştirilmiş Bildirim Merkezi

GNOME 3.36 sürümü ile birlikte bildirim merkezi yenilenmiş bir görünüm içeriyor. Buradan, karanlık modu etkinleştirebilirsiniz.

Yeni Uygulama Değiştirici ve Başlatıcı

Çalışan uygulamalar arasında gezinmek için ALT+TAB veya Super key + TAB kombinasyonlarını kullanabilirsiniz.

Yeni Giriş Ekranı

Bu GNOME 3.36 ile gelen bir değişiklik elbette.Ama iyi görünmüyor mu?

Pop_OS’ta Flatpak Desteği!

Normalde, Pop! _OS’un kendi büyük bir yazılım deposu var olmakla birlikte, artık herhangi bir yazılımın Flatpak desteği mevcutsa, bu paketi Flathub aracılığıyla kurmayı seçebilirsiniz.

Klavye Kısayolu Değişiklikleri

Pop! _OS 19.10 veya daha eski sürümlere göre, mevcut klavye kısayollarını iyileştirmek için bazı önemli klavye kısayolu değişikllikleri var:
 

Kilit Ekranı: Super + L kombinasyonu Super + Escape Tuşu olarak değiştirilmiş.

Çalışma Alanını Taşı: Super + Yukarı/Aşağı Tuşu kombinasyonu Super + CTRL + Yukarı/Aşağı Tuşu olarak değiştirilmiş.

Pencereyi Kapat: Super + W changed to Super + Q

Ekranı Kapla: Super + Up Arrow changed to Super + M

Linux Çekirdeği 5.4

Son zamanlarda yayınlanan birçok Linux dağıtımında olduğu gibi Pop! _OS 20.04 te 5.4 numaralı Linux çekirdeği ile birlikte geliyor.

Hibrid Grafik Kartı Desteği

Benim hibrit grafk kartlı bir bilgisayarım yok.Bu nedenle gerçek fiziksel bir donanım üzrinde Pop_OS’u deneme şansım olmadı, ancak şunu söyleyebiirim, eğer doğru bir şekilde çalışıyorsa, bu destek harika olacaktır.

Performans geliştirmeleri

Pop! _OS tabiatı itibarıyla hafif bir Linux dağıtımı olarak görünmese de, yine de kaynak açısından verimli ve GNOME 3.36 ile de yeterince hızlı denebilir.Üstelik bu deneyimlerim Virtualbox üzerinden elde edilmiş deneyimler.Muhakkak ki fizikse bir makinada daha da iyi olacaktır.

Paket Güncellemeleri, Diğer Geliştirmeler ve daha fazlasıyla birlikte Pop_OS 20.04, en azından denenmeye değer bir dağıtım olarak adından bahsettireceğe benzer.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir