Linux Haber: Elementary OS Dağıtımının 5.1.4 Sürümü Yayınlandı.

Linux
Spread the love

Elementary OS projesinin en son güncellemesi olan Elementary OS 5.1.4, resmi olarak duyuruldu.

Nedir Elementary OS?

Elementary OS, Ubuntu tabanlı bir Linux dağıtımıdır.Pantheon olarak adlandırılmış özel masaüstü ortamını ve ve yine Fotoğraflar, Müzik, Videolar, Takvim, Terminal, Dosyalar ve bunun gibi daha pek çok özel uygulamayı içerir.Ayrıca Epiphany web tarayıcısı ve Geary mail çatallaması gibi bazı tanıdık uygulamalar ile birlikte gelmektedir.

İçerdiği Bazı Yenilikler

Ebeveyn Denetimleri → Ekran Zaman ve Sınırları(Parental Controls → Screen Time & Limits)

Ebeveyn Denetimleri, “Ekran Zaman ve Sınırları” olarak yeniden adlandırılmış. Ekran Zaman ve Sınırları ile ekran süresi, internet erişimi ve uygulama kullanımı ile ilgili kullanıcı kendi kurallarını belirleyebiliyor.

Uygulamalar Menüsü(Applications Menu)

Kategori görünümü, uygulamaları ızgara yerine kaydırılabilir bir listede gösterme gibi güncellemeler, dokunmatik ekranlarda da kolayca kullanabilme gibi güncellemeler ve iyileştirmeler Uygulamalar Menüsü’nde ilk göze çarpan yenilikler olarak öne çıkıyor.

Sistem Ayarları(System Settings)

Sistem Ayarları içindeki arama tamamen yeniden tasarlanmış ve önemli ölçüde geliştirilmiş.Ayrıca simge boyutu ayarlama vb. bir dizi ve geliştirmeler yapılmış.

App Center

Performans açısından, AppCenter artık sadece cihaz başlangıcında güncellemeleri kontrol edecek veya günde bir kez giriş yapacak.Bu da CPU ve bellek kullanımında daha fazla rahatlık sağlayacak anlamına geliyor.Ancak, her zaman olduğu gibi AppCenter, uygulamayı açarken en son güncellemeleri almaya devam edecek. 

Ve Daha Fazlası

Elbette sadece bunlar değil!Elementary OS 5.1.4 bunların dışında çok daha fazla iyileştirmeler ve geliştirmelerle kullanıcıyla buluşuyor.Daha fazlasını öğrenmek için dağıtımın sürüm duyurusuna göz atabilirsiniz.

Dağıtımı indirmek için buraya bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir