Linux: Ubuntu 20.04LTS Focal Fossa’ya Yükseltme(Upgrade)

Linux
Spread the love

Ubuntu 18.04LTS üzerne minimal olarak kurduğum ve uzun süredir kullandığım Openbox’umu, bugün itibariyle Ubuntu 20.04LTS’ye yükseltme kararı aldım.Bunun için ben Ubuntu yöntemini tercih ettim.

1-Ubuntu yöntemini kullanarak 20.04LTS’ye yükseltme

Direk olarak aşağıdaki komutu verdim:

Resimdeki gibi bir çıktı döndürdü.

Bu sefer, komutu aşağıdaki şekilde yeniledim:

Sonuç resimdeki gibi olumluydu.Bir müddet depo güncelleme, hazırlık falan derken güncelleme başladı.Saat 14.45’te başlayan güncelleme, yaklaşı olarak 45 dakikada, yani 15.30’da tamamlandı.

Sonuç, başarılı.Böylece, yeniden aşlattığımda Ubuntu 20.04LTS’ye giriş yaptım.

Yöntem 2: Debian yöntemiyle Ubuntu 20.04 LTS’ye yükseltme

Debian yötemiyle yükseltme yapmaya karar verirseniz, bu, biraz daha fazla işlem yapacağınız anlamına gelecektir. /etc/apt/sources.list üzerinde değişiklik yapmanız ve dağıtım adınızın kodunu, Ubuntu 20.04LTS’nin kod adı olan “focal” ile değiştirmeniz gerekir. Bu nedenle, benim yaptığım gibi Ubuntu 18.04’ten yükseltiyorsanız, “bionic” adını(19.10 için ‘eoan’) “focal” olarak değiştirmeniz gerekir.

1. Aşağıdaki komutu yürüterek /etc/apt/sources.list dosyasını açın.(Bunu metin editörünüz yardımıyla kullanıcı arayüzüyle de yapabilirsiniz.)

sudo nano /etc/apt/sources.list

2. Her ‘bionic‘ veya ‘eoan‘ yazan yeri ‘focal’ ile değiştirin.(/etc/apt/sources.list.d/ dizinindeki dosyalar için de aynı işlemi uygulayın.)

Sisteminize yüklediğiniz program sayısına bağlı olarak çok veya az olabilirler. Dağıtımınızın adının her birini “focal” ile değiştirin.

3. Yukarıdaki tüm adımları tamamladıktan sonra, aşağıdaki komutları uygulayarak Ubuntu 20.04 LTS’ye yükseltin.

Veya aşağıdaki gibi kombine bir komutla yükseltme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu, internet hızınıza ve sisteminizin boyutuna göre biraz zaman alacaktır.Yükseltme tamamlandığında, sistemi yeniden başlatın.Her şey yolunda gittiyse, Ubuntu 20.04 Focal Fossa’ya giriş yapmış olacaksınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir