Linux: Ubuntu 20.04 LTS “Focal Fossa”… Yeni Neler Var?

Linux
Spread the love

Ubuntu 20.04 LTS yayınlandı! Bu sürüm, Nisan 2018’de piyasaya sürülen ve hala üç yıllık resmi desteğe sahip olan Ubuntu 18.04’ün halefi konumunda. Kod adı Focal Fossa olan yeni sürüm, geliştirmeleriyle, yenilikleriyle, barındırdıklarıyla onu şimdiye kadarki en iyi Ubuntu sürümlerinden biri haline getiriyor.

Ubuntu 20.04 LTS, Canonical’den beş yıl boyunca (Nisan 2025’e kadar) güncelleme ve destek alacak olan bir Uzun Süreli Destek (LTS) sürümüdür.Hala Ubuntu 18.04 LTS’de olanlar, sistemini, bir dizi yeni özellikl ve geliştirmelerle gelen Focal Fossa’ya yükseltmek artık bir çok nedene sahip.

Peki bu yeni özellikler nelerdir? Yakından bakalım…

1. Kurulum

Yükleme sırasında yeni bir sabit sürücü kontrol özelliği ile karşılaşacaksınız. Bu özellik, donanım sorunları nedeniyle daha sonra sorun yaşamayacağınızdan emin olmanızı sağlaması açışından bir sistem için çok önemlidir.Ubuntu bunu yapmış.

Ayrıca, kurulumda Gelişmiş Özellikler düğmesini göreceksiniz. Bu da deneyimli kullanıcılar için önemli bir adım.

 

2. Daha Hızlı Önyükleme Süresi

Kullandığı yeni algoritmalarla Ubuntu, artık hissedilebilir derecede daha hızlı önyüklenebiliyor.

3. Yenilenmiş Giriş ve Kilit Ekranı

Ubuntu 20.04LTS’nin Gnome 3.36 ile birlikte gelmesiyle, artık giriş ekranı ve kilit ekranı da değişti.(Bu özelliğin aslında Ubuntu’ya has bir özellik değil, Gnome’a ait bir özellik olduğunu belirtmekte fayda var.)Kilit ekranı  artık sadece bir metin gösteriyor.

Kilidi açmak için tıkladığınızda veya bir tuşa bastığınızda, profil anahtarı ve ayar simgesi artık sağ alt köşeye taşınyor.

Genel olarak, giriş ekranı çok daha temiz ve parlak görünüyor.

4. Bildirimler – Rahatsız Etmeyin Modu

Bildirimler menüsü, artık Rahatsız Etmeyin moduna sahip.

5. Grup Uygulamaları

GNOME 3.36 masaüstü ortamını içeren Focal Fossa, bunun nimetlerinden de yararlanıyor yukarıda da değindiğimiz gibi. Artık simgeleri gruplamak için başka bir simgeye sürükleyip bırakabileceksiniz ve ardından klasörü istediğiniz gibi yeniden adlandırabileceksiniz.(Bu yazımızda detaylı olarak değinmiştik.)

6. Yeni Karanlık Tema Modu

Ubuntu 20.04LTS artık yeni bir karanlık tema içeriyor ve onu etkinleştirmek çok kolay.Bunun için  Ayarlar-> Görünüm yolunu takip etmeniz Karanlık Tema seçeneğini tıklamanız yeterlidir.

7. Kesirli Ölçekleme

Görüntü ayarları, artık kesirli ölçekleme için kolay bir geçiş anahtarı içeriyor. Anahtar AÇIK konuma getirildiğinde, ekran ayarları% 100,% 125,% 150 ve% 175 dahil olmak üzere dört ölçeklendirme düzeyi sunuyor.

İşte bu, özellikle küçük ekranlarda büyük çözünürlükler sunan dizüstü bilgisayarlar ve tabletler için harika bir özellik!

8. Ubuntu Software’da Snap Uygulamaları

Focal Fossa’nın Ubuntu Yazılım Merkezi’nde önemli bir değişiklik görülüyor. Uygulamaların çoğu artık doğrudan Snap Store’dan yüklenebiliyor. Kişiselleştirilmiş bir deneyim için Snap Store kimlik bilgilerinizle oturum açabilirsiniz.

9. Kullanıcı Arayüzü(UI) Değişiklikleri

Focal Fossa’nın kullanıcı arayüzünün tamamında kullanıcı arayüzüne oldukça önem verildiği görülüyor. Örneğin, Uyarı Sesini tek tıklamayla Bark, Damla, Cam veya Sonar olarak değiştirmenin artık daha kolay olduğu ses uygulaması gibi.

10. Linux Çekirdeği 5.4

Ubuntu 20.04 LTS, Linux 5.4 çekirdeğini kullanıyor.

Son Cümleler…

Şahsi olarak Ubntu’nun özelleştirdiği Gnome arayüzünü sevmesem de, doğruya doğru, bu sürüm güzel olmuş.Ubuntu’nun özelleştirdiği bu arayüzü siz de sevmiyorsanız ve bunun yerine Ubuntu’da Normal Gnome Oturumu kullanmak istiyorsanız, Ubuntu’ya Normal Gnome Oturumu Nasıl Yüklenir yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir