Linux Haber: Ubuntu 20.04 LTS Resmi Olarak Yayınlandı

Linux
Spread the love

Canonical, Focal Fossa olarak da bilinen Ubuntu 20.04 LTS’nin kararlı sürümünü (ve elbette varyantları) resmi olarak yayınladı.Kullanıcılar, bir dizi iyileştirme ye yenilikler içeren bu sürümden yararlanmak için ücretsiz olarak indirebilirler.

Her şeyden önce, Ubuntu 20.04’ün Linux çekirdeği 5.4 ile geldiği bilinmelidir.Bu nedenle bu sürüm, daha iyi donanım desteği ve gelişmiş güvenlik gibi önemli güncelleşirmeler ve geliştirmeler içermektedir.

Ubuntu 20.04’te kullanıcı arayüzü açısından da büyük değişiklikler var.İlk fark edeceğiniz şey, güncellenmiş giriş ve kilit ekranları. Bunun yanında, karanlık mod da dikkat çekici.

Yeni Ubuntu sürümü yeni bir varsayılan duvar kağıdı seti içeriyor. Yeni bir renk düzeni ve varsayılan olarak etkinleştirilmiş yeni simge seti ile ile birlikte, GNOME 3.36 sürümü sistemde yerini almış.

Güncellenen Ubuntu yükleyicisi ie birlikte, yükleme işlemi başlamadan önce olası sorunları bulmaya yardımcı olan otomatik bir disk tarayıcı da dahil olmak üzere, kurulum ekranında ilerledikçe bir dizi değişiklikler fark edeceksiniz.

Kaldırılan Özellikler

Güncellenmiş Ubuntu sürümü ile birlikte gelen tüm yeni özelliklere ek olarak, 20.04 sürümü iki temel bileşeni kaldırıyor.Bunlardan ilki Python 2 desteği.Bu, Python 2’nin bu yılın başlarında ömrünün sonuna ulaşması dolayısıyla, mantıklı olan bir karar.Bir diğeri ise, 32 bitlik sürüm. Canonical artık Ubuntu’nun 32 bit sürümlerini sürdürmüyor olsa da, halihazırda çalışan cihazlar daha yeni sürümlere güncellenebilir.

Ubuntu 20.04 LTS, 2025 yılına kadar desteklenecek.İndirmek için Ubuntu resmi yansılarından faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir