İrdelemeler: Vento TIA0101(TIA0102) 300w Mini-ITX Kasa

İrdelemeler Kategorisiz
Spread the love

Bir Mini-ITX sisrtemim var elimde.Uzun zamandır uzay montaj olarak kullanıyorum montörümün yanında.Yine uzun zamandır da bir Mini-ITX kasa arıyordum.Çok fazla alternatif yok.Olanlar da iki gruba arılıyor:

*ATX PSU kullanan, normal ekran kartlarına göre dizayn edilmiş, dolayısıyla da mATX ya da ATX kasa boyutlarına olanlar.

*Mini-ITX formunda olup, genellikle 60W adaptörlü olanlar.

Her iki gruptakiler de bana uygun değil.Çünkü ben kasayı masamın üzerinde kullanmayı seviyorum.Dolayısıyla boyutları gerçekten küçük olmalı.Ekran kartı kullanmıyorum bu sorun değil de, Anakart(ASRock H310M-ITX/ac) ve işlemcinin(Intel Core i3-9100) TDP’si zaten yaklaşık 120W.Diğer bileşenlerinki de eklenince, o adaptörlü Mini-ITX kasalar da bana uymaz.Fiyatlara hiç değinmiyorum…

En sonunda kriterlerime gerçekten uyan kasayı buldum:Vento TIA0101(TIA0102) 300w.Gel gör ki bu kasa ile ilgili hiç bir yerde ne inceleme, ne yorum var.E-ticaret sitelerinde sadece bir adet resim ve adı mevcut.Mini-ITX formunda olduğu belirtiliyor sadece.Fiyatlar da genelde 500-600 arasında dolaşıyor.Çok!Popüler bir e-ticaret sitesinde 212TL’ye bulunca, ya herru ya merru deyip aldım.Bir kaç günlük bekleyişten sonra geldi.

Bari dedim, alacaklar veya almayı düşünenler için ben yardımcı olayım.Bir kaç kelam edeyim kasa hakkında…

Paketi elime aldığımda karşılaştığım ilk şaşırtıcı durum, kutunun hiç bir yerinde kasanın adının yazmıyor olması.İçindeki basit kılavuzda da birkaç teknik bilginin dışında isimle ilgili hiçbir ibare yok, ilginç!

Geçtim, kasayı çıkarttım, elime aldım.Adı üzerinde, hakikaten Mini!

Geleyim şimdi bu ufaklıkla ilgili gözlemlerime…

Ksanın rengi siyah.Ön taraf fırçalanmış gibi, plastik.

Kasa gerçekten yakışıklı ve gerçekten küçük.Bir karıştan az biraz fazla boyu var.Bir buçuk litrelik su şişesinden az küçük.Ayağıyla birlikte tam olarak 27cm.Eni de yaklaşık bir karış.Tam olarak 20.5cm.Bu durumda derinlik te hiç şaşırtıcı değil; 13.5cm.

     

 

    

Boyutları itibarıyla, tam aradığım şey.

Her iki taraftaki yan kapaklarda 8×16 boyutlarıda ızgaralar mevcut.Kapakları arka tarafta bulunan tek bir vida ile çıkarılabilir olması güzel.

   

Kasasın önünde Power ve Restart düğmesi var.Bir de dikine uzunca, mavi, alt tarafı kırmızı HDD ledleri bulunuyor.

   

Kasasın üst ön tarafında iki adet USB 3.0 girişi ve kulaklık/hoparlör/mikrofon girişi konumlandırılmış.

PSU kasanın altında.PSU’nun fanları aşağı doğru bakıyor ve hava tahliyesi için ızgara şeklinde dizayn edilmiş.

 

PSU ile ilgili bir yanılgım oldu.Gelene kadar, ATX boyutlarında olduğunu düşünüyordum.Planıma göre, elimdeki AeroCool Cylon 500W 80+ PSU’yu takacaktım.Ancak yanıldığımı kasayı açınca hemen gördüm.Çünkü kasaya SFX(Small Form Factor) PSU takılabiliyordu.Bu benim için hayal kırıklığı oldu diyebilirim.(Gerçi ATX PSU olunca da boyutlar büyüyor yukarıda da söylediğim gibi.)Neyse ki kaliteli bir SFX PSU ile değiştirilebilir ileride.

Üzerinde gelen PSU’ya gelirsek…Çok teknik detaylarıyla ilgilenmedim.Üzerinde yazan FOEM 300W.Markası Frisby imiş.Şurası bir gerçek yalnız:Masanın üzerinde kullanım için çok uygun değil.Kulakları rahatsız edecek seviyede sesli çalışıyor PSU’nun fanı.Masanın altında bile duyuluyor.Fena! Kasa da küçük boyutuyla ve yakışıklılığıyla, ben masanın altına değil, üzerine yakışırım diyor.Bu da şu anlama geliyor ki, hem verimlilik, hem de ses anlamında kaliteli bir PSU şart.

Kasayı montajlarken küçük bir el daha avantajlı olur.Zira, tabiatı itibarıyla çok fazla yer yok.Ama her şey de rahat sığıyor.İşte kablolar biraz kalabalıklık yapıyor.Modüler bir PSU çok daha rahat iş görür.

   

Arka yan tarafta, bir adet SSD, bir adet te HDD için montaj alanı mevcut.Yalnız burada dikkat edilmesi gereken, anakart montajından önce SSD montajının yapılması gerekiyor.Çünkü, SSD vida yuvaları anakartın altında kaldığı için, soradan SSD takılması mümkün değil.HDD için aynı durum söz konusu değil, onun yuvası çıkartılabiliyor.

Kasayla birlikte, gerekli olan tüm kablolar ve vidalar geliyor, hatta fazlasyla.Bu konuda da sıkıntı ya da sürpriz yaşatmıyor.

Umarım bu yazı, benim gibi bir arayış çerisinde olup ta, yeterli ve doyurucu bilgiye ulaşamayanlara yardımcı olacaktır.

 

 

7 thoughts on “İrdelemeler: Vento TIA0101(TIA0102) 300w Mini-ITX Kasa

  1. Ben kasayı çok sevdim.Yalnız, yazıda da belirttiğim gibi, kaliteli bir PSU şart donanıma göre.Yine donanıma göre biraz tıkış tıkış olabilir, ama kesinlikle çok şık ve yakışıklı!

  2. Soğutma olarak ta ben sorun göremedim.Ancak yine vurgulayayım, ben hari,ci ekran kartı kullanmıyorm.İşin içine kart ta girerse…Bakmak lazım.

    1. Bende apu sistem kullanmayı düşünüyorum veya i7 4790K sistem düşüyorum hackintosh için 🤔

  3. mükemmelsiniz. Bende 1 hafta önce sipariş vermiştim. anakart ve psu kafama takılmıştı, sizin sayenizde çözüldü. kasa gelsin. mükemmel oalcaktır. Kaliteli PSU bulursanız yine eklerseniz bizler için faydalı olur .

    1. Teşekkürler, hayırlı olsun.Şu ana kadar geçen süreçte PSU da hiç bir sıkıntı çıkarmadı, kullanmaya devam ediyorum, bilginiz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir