Linux Mint Cinnamon’un Debian Klonu: LMDE 4 “Debbie”

İrdelemeler Linux
Spread the love

LMDE 4 “Debbie”, 20 Mart 2020 tarihinde resmi duyurusu yapılarak yayınlandı.Peki, LMDE’nin Linux Mint’ten farkı nedir ve neden önemlidir?Bu yazıda bu sorulara bir açıklık getirmeye çalışacağız.

Linux Mint Debian 4(LMDE 4), Ubuntu tabanlı Standart Linux Mint Cinnamon sürümünün neredeyse birebir kopyasıdır.

LMDE 4 sağlamdır, kullanıcıları tereddüdde bırakacak bilinen gerçek bir sorunu yoktur. Yine de, Debian tabanının bazı farklılıkları farklılıklarını barındırmaktadır.

Linux Mint Debian sürümü, Cinnamon masaüstü ortamını saf bir Debian işletim sistemine entegre etmekten biraz daha kapsamlı detaylar içerir aslında.Sonuçta, Debian tabanlı bir Cinnamon sürümü, topluluk tarafından istenen bir şeydi.Peki LMDE4 sadece bir Debian klonu mudur, yoksa daha fazlası mıdır?

20 Mart’ta piyasaya sürülen LMDE4, Aralık ayında piyasaya sürülen Linux Mint 19.3 Cinnamon’un Debian tabanlı bir versiyonudur. LMDE, Linux Mint’in Ubuntu tabanlı sürümünde bulunan MATE ve Xfce masaüstü sürümlerini sunmaz.

Linux Mint Debian Edition’ın 3. sürümü 2018 yazının sonlarında piyasaya sürülmüştü. Bu nedenle, LMDE4 “Debbie” nin bu yeni sürümü, Ubuntu tabanlı Linux Mint sürümlerine bir Debian alternatifi isteyen Linux kullanıcıları için hoş bir varış noktası oldu. Tabii ki, Ubuntu da Debian’ın bir türevidir ve bu nedenle görünümde farkedilmese de, aslında farklılıkların çoğu kaputun altındadır.

Ubuntu tabanlı normal Linux Mint yerine LMDE kullanmak, beraberinde Debian’ın kararlılık ve güvenliğini getirir.Debian Linux güvenlik ve istikrarı sağlamak adına eski paketleri kasıtlı olarak nispeten daha uzun süre barındırır. Bu da, LMDE’yi daha az sıkıntlı bir sürüm yapar.

Temel olarak Ubuntu kullanan tipik Linux Mint sürümlerinin aksine, LMDE Debian Stable kullanır ve yalnızca Cinnamon masaüstü ile birlikte sunulur. Halbuki, Linux Mint topluluğu, Ubuntu Linux tabanlı amiral gemisi dağıtımını üç masaüstü sürümünde sunuyor: Cinnamon, Mate ve Xfce.

Debian Stable’ın içerdiği yazılım paketleri güvenlik ve kararlılık açısından kapsamlı bir şekilde test edilmiştir. Bu nedenle, standart Linux Mint lile birlikte gelen Ubuntu paketlerinden biraz daha kararlı oldukları söylenebilir.

LMDE deneysel bir sürümdür.Linux Mint topluluğunun istekleri doğrultusunda Ubuntu’yla yaşanabilecek olası olumsuz gelişmelere karşı sigorta olarak Linux Mint’in Debian tabanlı sürümü geliştirilmektedir.

Linux Mint’in Debian tabanı üzerindeki deneyinin, Cinnamon masaüstüyle oldukça başarılı bir şekilde uyum sağladığı aşikardır.O halde, Linux Mint’in Ubuntu tabanlı sürümleriyle rekabet etmek için MATE ve Xfce sürümlerinin de zamanı gelmiş olabilir mi?

Debian versiyonu kaputun altında bazı farklılıklar barındırır.Örneğin, yazılım paketi Debian depolarından gelir.

Mint sistemi ve masaüstü bileşenleri, periyodik sürümlerin aksine, yarı yuvarlanan bir sürüm şeklinde sürekli olarak güncellenir.LMDE4’te ise, arka planda bulunan Debian 10 Buster deposuna bağlı olarak ana paket tabanı, LMDE5 piyasaya sürülene kadar aynı kalacaktır. Bu belirgin ve önemli bir farktır.

Göze çarpan bir diğer fark, sistem kurulumuyla ilgili. LMDE4 Debian tabanınından dolayı, yükleme işleminin bir parçası olarak codec bileşenlerini yüklemeyi seçmenize izin vermez. Bunun yerine, yükleme tamamlanana kadar bekleyip, kurulumdan sonra  multimedya kodeklerini yüklemeniz gerekir.Bu aslında büyük bir sorun değil, LMDE4’ün standart Ubuntu tabanlı Linux Mint sürümlerinden farkını ortaya koyan bir örnektir.

LMDE4’ün sistem gereksinimleri, çoğu eski bilgisayarda çalışmaya olasına karşın, teorik olarak, önerilen minimum sistem gereksinimleri şöyledir:

1 GB RAM (rahat kullanım için 2 GB önerilir)
15 GB disk alanı (20 GB önerilir)
1024×768 çözünürlük

LMDE 4 “Debbie”64 bit ISO, BIOS veya UEFI olarak önyüklenebilirken, 32 bit ISO yalnızca BIOS olarak önyüklenebilir.

LMDE ISO, canlı(live) olarak kullanılabilir ve sabit sürücüye yüklemeden veya kurulu işletim sistemine müdahale etmeden sistemin bilgisayarınızdaki performansını test etmenize olanak tanır.Ayrıca, LMDE 4’ü canlı(live) oturumdan yükleyebilirsiniz.

Bunun haricinde işiniz daha da garantili olsun, deneyimlerken sıkıntı yaşamayayım derseniz; bilmenizde fayda var; LMDE 4, Virtualbox üzerinde çok rahat çalışıyor ve varsayılan olarak sunduğu minimum 1024×768 çözünürlükle, işletim sistemini gerçek bir bilgisayarda çalıştırmakla eşdeğer, tutarlı bir görünüm ve his sunuyor.

Sonuç olarak LMDE4 bu sürümüyle, tam da amaçlandığı gibi çalışan bir sistem olmayı başarmış görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir