Linux: Nautilus Dosya Yöneticisi’nde Dosya ve Klasörleri Yönetici Olarak Açma/Düzenleme

Linux
Spread the love

Bu makale, Ubuntu ve diğer Linux dağıtımlarındaki Nautilus dosya yöneticisinde, sağ tıklama menüsüne “Yönetici olarak aç” / “Yönetici olarak düzenle” seçeneğini eklemeyi ele almaktadır.

Bir dosyayı yönetici olarak açmak veya düzenlemek istiyorsanız, bunu elbette terminalde yapabilirsiniz.Bazıları kendini komut satırında daha rahat hissetmektedir.Komut satırından ürkenler için ise, komut satırından kaçınmanın yolları mevcuttur.

Bir klasöre yönetici olarak erişmek veya yönetici ayrıcalığına sahip olarak bir dosyayı düzenlemek zorunda olduğunuz bir durumda, bunu Nautilus dosya yöneticisinde grafik arayüzle yapabilirsiniz.

Küçük bir Nautilus eklentisi, dosya ve klasörleri yönetici olarak açmanıza olanak sağlar.O halde yapalım.

Uyarı! Lütfen, yönetici olarak yapacağınız işlemlerde, yanlış şeyler yaparsanız, sisteminizi bozabileceğinizi unutmayınız.Bu nedenle ne yaptığınızı bilmiyorsanız, yönetici olarak rastgele dosyalar düzenlemeyin.“Yönetici olarak aç” / “Yönetici olarak düzenle” seçeneklerini sadece gerekli olduğu durumlarda kullanın.

Ubuntu ve Debian içini, paket yöneticisinden kurulumu gerçekleştirebileceğiniz gibi, terminal kullanarak ta kurulum yapabilirsiniz.(Ubuntu’da Universe deposunun etkin olduğundan emin olmalsınız.)

Değişikliklerin etkinleşmesi için Nautilus dosya yöneticisini kapatıp tekrar açın.

Dosyaları yönetici olarak açmak için, dosyayı seçerek sağ tıklayıp “Yönetici olarak aç” seçeneğini seçmek yeterlidir.Bu durumda hesabınızın şifresini girmeniz istenecektir.

Aynı şekilde belgeleri yönetici olarak düzenlemek için, dosyayı seçerek sağ tıklayıp “Yönetici olarak düzenle” seçeneğini seçmek yeterlidir.Bu durumda da hesabınızın şifresini girmeniz istenecektir.

Nautilus’u yönetici olarak çalıştırmak istememeniz halinde de, eklentiyi kaldırmak yeterlidir.

Bu arada, Ubuntu MATE kullanıyorsanız, nautilus-admin yerine caja-admin kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir