ReactOS 0.4.13, Yeni Dosya Gezgini(Explorer) Aramasıyla Yayınlandı

İrdelemeler
Spread the love

Windows NT’nin ücretsiz ve açık kaynak alternatifi olan ReactOS, bazı yeni özellikler ve geliştirmelerle güncellenerek yayınlandı.USB yığınındaki iyileştirmeler, Dosya Gezgini için yeni bir arama özelliği ve XBOX bağlantı noktasında uzun zamandır beklenen değişiklikler, bu sürümün öne çıkan özellilerinden bazıları.

React OS, Windows Server 2003 ve Windows bilgisayar programları ve aygıt sürücüleriyle uyumlu olacak şekilde oluşturulmuş, ücretsiz ve açık kaynak bir işletim sistemidir.

İşletim sistemi C ile yazılmıştır ve FOSS(Free and open-source software-Özgür ve açık kaynak kodlu yazılım-ÖAKK) ekosisteminin bir parçasıdır. 1996 yılında başlatılan proje hala Alfa aşamasındadır ve bu nedenle test amaçlı kullanım için daha uygundur.Şirketin misyonu; resmi web sitelerinde de  belirtildiği gibi; son kullanıcıya farkı hissettirmeden Windows’u kaldırtmak ve ReactOS yükletmektir.

ReactOS 0.4.13’te Göze Çarpan Yenilikler

Explorer Dosya Araması

Bu sürümdeki en önemli değişiklik, Dosya Gezgini’ arama özelliğinin gelmesidir.Daha önce, kullanıcılar Dosya Gezgini’nde dosya aramak için üçüncü parti uygulamalarını kullanmak zorundaydılar.Ancak ReactOS artık buna gerek duymadan kullanıcıların bir dosyanın tam yerini bulmalarını sağlayan yeni bir özelliğe sahip.

XBOX Bağlantı Noktası İyileştirmeleri

XBOX bağlantı noktasında yapılan iyieştirmelerle birlikte, Xbox meraklıları, ReactOS’un bu yeni sürümünü artık donanlarında rahatça önyükleyebilirler.

Dikkate Değer Diğer Geliştirmeler

USB ile ilgili birçok düzeltme ve geliştirmeler.

Önyükleme hızında etkileyici bir artış sağlayan, FreeLoader (ReactOS önyükleyici) için optimize edilmiş FAT sürücüsü.

Font(Yazı tipi) yönetimi iyileştirmeleri.

ReactOS’un erişilebilirlik uygulamaları için Accessibility Utility Manager adlı yeni bir yazılım modülü.

Bunlara ek olarak, başka düzeltmeler ve iyileştirmeler.

Bu iyileştirmeler ve geliştirilmiş özellikler sayesinde, ReactOS’un bu sürümünde oldukça göze gelen ilerlemeler sağlanmış ve bu sayede Beta sürümüne yaklaşması için büyük bir adım atılması sağlanmış.

ReactOS’un en son sürümünü buradan indirebilirsiniz.
Sürüm hakkında daha ayrıntılı değişiklik listesine buradan ulaşabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir