Openbox: Openbox Menu ve Obmenu

Openbox
Spread the love

Openbox kurdunuz, fakat masaüstünde eksik olan bazı önemli şeyler var.Bir uygulamayı/programı başlatmanın bir yolu gibi…

Openbox menünüz tam olarak yukarıda gösterilene benziyorsa, henüz herhangi bir uygulama menünüz yoktur. Debian veya Debian’ın bir türevini çalıştırıyorsanız, ‘Synaptic‘ veya ‘apt-get‘ yoluyla ‘menu‘ paketini yükleyerek bu sorunu çözebilirsiniz. ‘menu‘ paketi kurulduktan sonra, oturumdan çıkış yapıp yeniden girdiğinizde veya bilgisayarı yeniden başlattığınızda, Openbox menüsü, Debian adı verilen ve standart Debian uygulamalarının ve işlevlerinin kategorize edildiği/basamaklandığı bir menü ögesine kavuşmuş olacaktır.

Bu menü öğesi, tüm normal uygulamalarınızı ve yardımcı programlarınızı bulacağınız yerdir. Tipik bir kategori/basamaklı menü olarak düzenlenmiştir, bu nedenle çeşitli alt menülerde gezindiğinizde mevcut tüm programları, yardımcı programları ve uygulamaları bulabilmeniz gerekir.Böylece bir terminal penceresini veya bir web tarayıcısını doğrudan  Openbox menüsünden başlatabilmenin yanı sıra, diğer yardımcı program ve uygulamaları da başlatmanın konforuna da kavuşmuş oldunuz.

Openbox menüsünü özelleştirmek istiyorsanız, başka bir paket yüklemeniz gerekir. ‘Synaptic‘ veya ‘apt-get‘ ile bu sefer ‘obmenu‘yu yükleyin, ardından bunu bir komut satırından(terminal) çalıştırın. Menülerinizin içeriğini ve yapısını gösteren bir pencere açılacaktır. (Obmenu başaltıldığında menu.xm dosyasını ~ /.config/openbox/menu.xml yolunda arar, orada bulamazsa /etc/xdg/openbox/menu.xml yoluna bakar.)

Obmenu. Openbox için olmazsa olmazlardandır.Obmenu ile menü öğelerini ekleyebilir/değiştirebilir/silebilir ve sırasını belirleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir