Openbox: Nitrogen Kullanarak Masaüstü Duvar Kağıdı Ayarlama

Openbox
Spread the love

Openbox’ta masaüstü duvar kağıtlarınızı yönetmek için; menü yönetimi, paneller ve hemen hemen başka her şey için olduğu gibi; bununla ilgili de bir program yüklemeniz gerekecektir. Bunun için kurmanız gereken paket, nitrogen‘dir.

nitrogen‘i kurduktan sonra, bir terminal komutu yardımıyla çalıştırabilir ve kullanmak istediğiniz görüntü dosyalarının bulunduğu yolu gösterebilirsiniz.

nitrogen, komut satırında belirtilen noktadan başlayarak dizin hiyerarşisi içerisinde arama yapacak ve ardından duvar kağıdı için kullanılabilecek resimleri liste halinde sunacaktır. Tek yapmanız gereken, listeden birini seçmek ve ‘uygula’ düğmesine tıklamak. Görüntü boyutu ekran boyutuyla eşleşmiyorsa, görüntünün nasıl ayarlanacağını veya değiştirileceğini kontrol etmek için ekranın sol alt köşesindeki ‘Automatic’ seçeneğindeki ayarlar yardımıyla gerekli düzenlemeler yapılabilir.

Bu şekilde ayarlanan duvar kağıdı, oturumu kapatıp açana veya yeniden başlatana kadar, yalnızca geçerli oturum için etkili olacaktır. Bir sonraki girişinizde tekrar ayarlanması gerekecektir.Neyse ki nitrogen bu konuda da yardımcı oluyor. Tek yapmanız gereken,  autostart dosyanıza bir satır eklemek:

Bu komut satırı, seçtiğiniz duvar kağıdını nitrogen’in son çalıştırıldığı zamana ayarlayacaktır.

Çoğu insan önceden hazır masaüstü ortamlarından biriyle mutlu olur. Ancak, masaüstlerini, kendi ihtiyaçlarına veya üzerinde çalıştığı donanıma göre kapsamlı olarak uyarlamak isteyen kullanıcılar, nitrogen‘i etkili bir Openbox aracı olarak kullanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir