Linux: Hangi Ekran Kartını(GPU) Kullandığını Bulma

Linux
Spread the love

İster Nvidia olsun ister AMD/ATI veya tümleşik Intel, sisteminizde bazı durumlarda grafk/grafik kart(GPU) ile ilgili sorunlar çıkabilir.Grafik sorunlarını giderirken, bilmek isteyrceğiniz ilk şey, sisteminizde hangi grafik kartının bulunduğudur.

Linux’ta donanım bilgilerini kontrol etmek için bazı komutlar bulunur.Bunları hangi ekran kartına (video kartı da denir) sahip olduğunuzu kontrol etmek için kullanabilirsiniz. Şimdi birkaç komuta bakalım.

lspci

lspci komutu temel olarak, sisteminize PCI (Peripheral Component Interconnect) veri yollarıyla bağlanan aygıtlarla ilgili bilgileri görüntüler.grep komutuyla birlikte kullanıldığıda ise, grafik kartınızla ilgili tek satırlık bir bilgi gösterir:

Komutun çıktısı:

Gördüldüğü üzere sistemimde Intel’in tümleşik bir ekran kartı mevcut.

lshw

lspci komutu, hangi grafik kartına sahip olduğunuzu gösterir, ayrıntılı bilgi vermez. Daha fazlası için lshw komutu yardımcı olacaktır.(Kurulu değilse paket yöneticisiyle lshw paketini krmak gerekecektir.)

Bu komut, kullanımında kök dosya erişimine sahip olmanızı(root) gerektirir. Ekran kartı(grafik kartı/GPU) bilgilerini almak için komutu şu şekilde kullanmamız gerekir…

Aşağıdaki çıktıda da görülebileceği gibi, bu komut, grafik kartı hakkında daha detaylı bilgiler döndürürüyor

Linux’ta grafik kartı ie ilgili bilgiler edinmek için  elbette komut satırına mahkum değilsiniz. Çoğu Linux dağıtımı/masaüstü ortamları da ayrntılı bilgiler verir.Örneğin, GNOME masaüstü ortamını kullanıyorsanız, Ayarlar_> Hakkında bölümüne girerek sisteminizle ilgili ayrıntıları görebilirsiniz.Bendeki Arch Linux GNOME’da şu şekilde:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir