Linux: Hangisi Size Göre: Ubuntu mu, Linux Mint mi?

Linux
Spread the love

Linux dünyasına adım attığınızda, yüzlerce seçenek olduğunu farkederrsiniz. Bununla birlikte, her yeni başlayan için olsun, en deyimli kullanıcı için olsun,  iki dağıtım hemen ö plana çokıyor:Ubuntu ve Linux Mint.

Peki bu ikisnden hangisi? En iyi çözüm, her ikisini de denemek ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanını seçmek. Bu yazı, bo konuda biraz da olsa bir fikir vermek amacıyla yazıldı.

Başlamadan önce, Linux Mint’in Ubuntu’yu temel bir kenara not etmekte fayda var.Ancak, bu durum çok farklı olmadıkları anlamına gelmiyor.Sistemlerin görünümü, hissettirdikleri ve yaşattıkları deneyimler çok farklıdır; yazının devamında görüleceği gibi.

Peki, Ubuntu mu, Linux Mint mi? Hangisi size göre?

1. Varsayılan kullanıcı arayüzü

Farkına varacağınız ilk ve en önemli fark, arayüzdeki farklardır: Ubuntu’nun varsayılan arayüzü GNOME iken(Ubuntu’ya göre özelleştirilmiş), Linux Mint varsayılan olarak Gnome üzerine geliştirilmiş Cinnamon’u kullanır.Şüphesiz, GNOME benzersiz bir deneyim sunar. Menüden kısayollara kadar her şey diğer masaüstlerinin sunduğu deneyimlerden oldukça farklıdır.Bu benzersiz GNOME deneyimini yaşamak istiyorsanız, Ubuntu doğru bir tercih olacaktır.

Ancak bazı insanlar için GNOME biraz zorlayıcı olabilir. Öte yandan, Cinnamon, tipik bir görev çubuğu/panel ve uygulamalar menüsü ile alışıldık ve tadıdk bir deneyim ve görünüm sunar.Bu, alışkanlıklarından kolay vazgeçemeyecek insanlar için avantajlı olabilecek bir etkendir.

2. Masaüstü Ortamları

Bu, bir önceki değindiğimiz noktanın devamı niteliğindedir.Linux Mint, varsayılan olarak Cinnamon, Xfce ve MATE masaüstü ortamlarıyla daha zengin seçenekler sunarken, Ubuntu yalnızca GNOME olarak kullanılabilir. (Ancak, Ubuntu’nun farklı masaüstü ortamları için farklı türevleri olduğundan, bu çok ta fazla bir anlam ifade etmez: Xfce ile Xubuntu, KDE ile Kubuntu, MATE ile Ubuntu MATE vb.)Aradaki bariz fark, Linux Mint’in daha hafif ve daha hızlı bir ortama odaklanmasıdır. Ubuntu ise, kullandığınız Ubuntu sürümüne göre olmasını istediğiniz herhangi bir ortama dönüşebilir.

3. Özelleştirme

Burada yalnızca varsayılan sürümlerden bahsediyoruz. Kurulumdan hemen sonra, Ubuntu ve GNOME ortamı çok fazla özelleştirme seçeneği barındırmaz. GNOME minimal ve sorunsuz olacak şekilde üretilmiştir. Diğer yandan Cinnamon GNOME 3’ün bir çatallamasıdır ve şu anki GNOME benzerlik göstermez. Cinnamon, biraz Xfce’ye benziyor ve tıpkı onun gibi, oldukça özelleştirilebilir bir yapıya sahiptir.

GNOME Tweaks gibi bir araç yükledikten sonra Ubuntu da bazı özelleştirmelere hazır hale gelir. Ancak unutulmamalıdır ki, GNOME minimalistliktir.

4. Varsayılan yazılım paketi

Hem Ubuntu hem de Linux Mint yeterli bir yazılım desteği sağlamaktadır.Buna tarayıcılar, metin editörleri, belge editörleri, torrent istemcileri, video ve ses oynatıcıları, yazılım mağazası ve diğer önemli yardımcı programlar dahildir. Linux Mint’in varsayılan yazılım paketinde, zorunlu olarak GNOME temel uygulamalarından türetilen bazı ‘X-Apps’ uygulaması bulunur. Bunlar Xed (Gedit tabanlı metin editörü), Xviewer (GNOME Eye Of tabanlı), Xreader (Evince tabanlı) vb.

Ubuntu, Gedit, EOG, Evince vb. gibi varsayılan GNOME uygulamalarının çoğunu kullanır. Ayrıca, öntanımlı olarak gelen depolar depolar, tek bir komutla kurulabilen çok sayıda program barındırır.

5. Güncelleme Yöneticisi

Ubuntu, başlatıldığında size bir güncelleme olup olmadığını söyleyen ve kurmak istediğinizde tek tıklatarak güncellemeleri yükleyebileceğiniz ‘Software Updater, (Güncelleme Yöneticisi)nikullanır. Basit ve yalın.

Linux Mint, güncellenebilen paketleri (bir onay kutusu sistemiyle) gösteren ve en hızlı yansılara geçmek için bir seçenek sunan ‘Update Manager’ (Güncelleme Yöneticisi)ni kullanır. Ayrıca PPA depolarını, resmi depoları, çekirdek sürümlerini ve ek depoları yönetmek için seçenekler sunar. Her ne kadar Ubuntu da bunlardan bazılarını ‘Software and Updates’ adı verilen başka bir şekilde yapıyor olsa da, Linux Mint bunu sezgisel bir arayüzle ve tek bir programda br arada bulundurarak daha fazla kolaylık sağlamış oluyor.

6. Oyun

Son zamanlarda, Linux’ta oyun oynamak önemli gelişmeler kaydediyor. Teknoloji eleştirmenleri de dahil olmak üzere birçok kişi tarafından desteklenen, kullanılan ve reklamı yapılan Linux oyunları artıyor.Wine, PlayOnLinux, Steam, Proton, vb. programlar Linux’ta oyun oynamayı daha iyi ve daha konforlu hale getiriyor ve bu programlar neredeyse bütün dağıtımlarda kullanılabiliyor.Oyun oynamayan birisi olarak oyun konusunda syleyebileceklerim bunlarla sınırlı kalıyor.

7. Sistem Performansı

Kurulum için Ubuntu 4GB RAM önerirken, Linux Mint 2GB önerir. Bundan Linux Mint’in daha az donanım gücüne ihtiyaç duyduğu aşikardır.Buna karşın, her iki dağıtım da mükemmel performans snar. Ancak, nispeten daha gçlü bir donanıma sahipseniz, Ubuntu daha iyi ve pürüzsüz bir deneyim sunar.(Bu yorumum biraz kişisel bulunabilir.)

8. Geliştirme

Bu,bazı kullanıcılar için tercih adımında etkili bir nokta olabilir. Zira Ubuntu şu anda en iyi desteklenen Linux dağıtımı, çünkü arkasında Canonical var.. Linux Mint, Ubuntu’yu temel alırken, topluluk destekli bir dağıtımdır.

Ubuntu tabanındaki olası aksaklıklara karşı Linux Mint ekibi, Ubuntu yerine Debian’ı temel alan LMDE (Linux Mint Debian Edition) sürümünü de geliştiriyor.Debian ise, topluluk odaklı bir proje ve hala çok başarılı bir şekilde devam eden en eski Linux dağıtımlarından biri.

9. Sürüm yayınlama Döngüsü

Ubuntu ve Linux Mint’in sürüm yayınlamadöngüsü farklıdır. Aslında bu durum çoğu insan için büyük bir sorun teşkil etmez. Ubuntu her yıl iki yeni sürüm çıkarır(altı ayda bir) ve her iki yılda bir yayınlanan bir LTS (Uzun Süreli Destek) sürümü yayınlar.

Öte yandan, Linux Mint’in böyle bir bir programı yoktur. Hazır olduğunda yeni bir sürüm yayınlar.

Sonuç

Linux Mint ve Ubuntu birçok farklı seviyede benzerlikler göstermelerine karşın, yine de oldukça farklılar. Aslında hangisinin sizin için en iyisi olduğunu bulmanın en iyi yolu, onu canlı bir USB’de test etmektir.

2 thoughts on “Linux: Hangisi Size Göre: Ubuntu mu, Linux Mint mi?

  1. değişiklik yapmaya karar veripte araştırmak için gelen varsa eğer öncelikle şunu bilmeliler….linux yada ubuntu vs farketmez…bu tabanlı işletim sistemleri windows gibi değildir bunu kesinlikle bilmelisiniz…windowsta proğramı indirirsin çift tıklarsın ve ardın next next next devam et devam et devam et vs diyerek yüklersin…ama linux-mint-xface-ubuntu-kubuntu-lubuntu-xubuntu ve diğerleri bu tabanlı işletim sistemleri windows un cmd yani komut satırı ile eşdeğer bir işletim sistemleridir…bu proğramlarda kafanıza göre istediğinizi yapamazsınız…en basitinden linux mint xface i ele alalım…indireceğiniz proğram tek örnek DEB uzantılı değilse bunu asla çift tıkla çalıştıramazsınız…burda terminale ihtiyacınız var yani uç birim yani yıllarca kullandığınız windows ta belkide bir defa bile kullanmadığınız CMD yani KOMUT SATIRI na ihtiyacınız var….indirdiğiniz proğram deb uzantılı değilse proğramın nasıl yükleneceğine dair komutlara ihtiyacınız vardır…bunuda proğramı yükleyen kişi mutlaka read me (oku beni) kısmına eklemiştir yada proğramın açıklama sayfasında vardır…ve şimdi gel gelelim asıl konuya…ilk defa başlayacaksanız LİNUX MİNT XFACE kesinlikle sizin ihtiyacınız olan proğram…xface çok fazla rem-hardisk istemez…son sistem ekran kartına da ihtiyacınız yok…ubuntu driverlerde belki kasıntı çıkarabilir ama xface sizi yormaz…bir müddet zorlanıp sonrada alışınca WİNDOWS a lanet okuyacağınıza emin olun…çocuğunuza bir iyilik yapacaksanız ona linux yüklü bilgisayarda oyun oynattırıp ders işlettirin…windows un armut piş ağzıma düş mantığından hazır lokmacılığından ve insanın beynini hantallaştıran uyuz proğramlarından kurtulun…linux tabanlı bir işletim sistemini tek bir virüs bulaştırmadan bir defa dahi çöktürmeden yıllarca kullanabilirsiniz…düşünsenize öyle bir proğramki yeri geliyor masaüstü arka planını dahi komutla değiştirmenize izin veriyor kalmışki sistemin tanımadığı bir virüs girsin…vesselam

    1. kardeş sen az daha linux kullan. bilmeden yazmışsın. linux mint te direk web tarayıcısından kurabiliyorsun. hem ubuntuda hemde mint te program kurmak için yerler var nex bile demiyorsun seçiyorsun kur diyorsun kuruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir