Linux: Ubuntu Tabanlı Dağıtımlarda Microsoft TrueType Yazı Tipleri Nasıl Yüklenir?

Linux
Spread the love

Linux’ta, LibreOffice’te, Microsoft Office belgelerini açarsanız, yazı tiplerinin farklı göründüğünü, bundan dolayı da tam uyumluluk sağlanmadığını görürsünüz.Ayrıca, Times New Roman, Arial gibi yazı tiplerini de bulamazsınız.Bu makale, işte bu yazı tiplerinin Ubuntu ve diğer Ubuntu tabanlı Linux dağıtımlarına nasıl yükleyeceğini konu almaktadır. Ancak bundan önce, bu yazı tiplerinin neden varsayılan olarak kullanılamadığına bakalım.

Microsoft tazı tipleri neden Linux’ta varsayılan olarak yüklen(e)miyor?

Times New Roman, Arial gibi yazı tipleri Microsoft’a aittir ve açık kaynak değildir. Birçok Linux dağıtımı, lisanslama sorununu önlemek için varsayılan olarak bunları sunmaz.

Bu nedenle Ubuntu ve diğer Linux dağıtımları, varsayılan olarak Microsoft yazı tiplerinin yerine açık kaynak yazı tipi “Liberation Fonts” yazı tiplerini kullanır. Liberation yazı fontları, genişlikleri aynı olduğundan Arial, Arial Narrow, Times New Roman ve Courier New’in yerini tutmak üzere Red Hat tarafından oluşturuluştur.Times New Roman yazı tipiyle yazılmış bir belgeyi açtığınızda, belgeyi en az sorunsuz bir şekilde açmak için eşdeğer “Liberation Fonts” yazı tipi kullanılır.

Ancak, “Liberation Fonts” yazı tipleri Microsoft yazı tipleri ile birebir aynı değildir ve bazı durumlarda Arial veya Times New Roman yazı tilerini kullanmanız gerekebilir.  Microsoft yazı tipleri, okullarda, üniversitelerde, diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda, Windows ve Office’in yaygın olarak kulanılmasından kaynaklı, tek seçenek olabilmektedir. Belgeleri bu yazı tiplerinden birinde işlemeniz gerekir.

İyi olan şey ise, Microsoft fontlarının Ubuntu ve diğer dağıtımlara kolayca yükleyebilmesidir. Bu şekilde LibreOffice’in uyumluluğunu artırabilir ve açık kaynaklı bir ofis yazılımı seçme özgürlüğüne sahip olabilirsiniz.

Ubuntu ve Ubuntu tabanlı Linux dağıtımlarına Microsoft yazı tiplerini yükleme

Microsof yazı fontlarını kendi başınıza indirerek Ubuntu’ya yükleyebilirsiniz. Ancak Microsoft fontları çok popüler olduğundan (ve ücretsiz olarak sağlandığından) Ubuntu’ya ve Ubuntu tabanlı diğer Linux dağıtımlarına daha kolay yoldan kurulabilir.

Microsoft, temel yazı tiplerini ücretsiz olarak yayınlamasına rağmen, yazı tiplerinin kullanımını diğer işletim sistemlerinde kısıtlamaktadır. Ubuntu’ya ve Ubuntu tabanlı diğer Linux dağıtımlarına Microsoft yazı tiplerini yüklemeden önce EULA’yı (Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi) okumanız ve kabul etmemiz gereklidir.

Microsof yazı tipleri, multiverse deposundadır, bu nedenle önce depoyu etkinleştirdiğimizden emin oluyoruz.(Depo zaten etkinse bir sonraki adımla devam edebiliriz.)

Bundan sonraki adımda, Ubuntu depolarımızı güncellyor ve Microsoft yazı tiplerini yüklüyoruz.

Karşımıza çıkan pencerede Microsoft’un son kullanıcı sözleşmesi görüntülenecektir, Tamam’ı seçiyoruz.

Bu pencerede ise EULA’yı kabul ediyoruz.

Yükleme tamamlandığında, aşağıdaki komutu kullanarak yazı tipi önbelleğini yeniliyoruz.LibreOffice’i açtığımızda, Microsoft TrueType yazı tiplerini görebiliriz.

sudo fc-cache -f -v

Lisans sözleşmesini yanlışlıkla reddetmeniz durumunda, yükleyiciyi şu komutla yeniden yükleyebiliriz.

sudo apt install –reinstall ttf-mscorefonts-installer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir