Linux: Arch Linux Neden Bu Kadar Zorlu?Artı Ve Eksileri Neler?

Linux
Spread the love

Arch Linux günümüzünen popüler Linux dağıtımlarından biridir.İlk olarak 2002 yılında Aaron Grfffin tarafından yayınlanmıştır.Arch Linux’un hedefi, kullanımda basitlik, minimalizmdir.Ancak, hedef kitlesi biraz daha gelişmiş kullanıcılardır. Arch Linux’un, topluluk katılımını teşvik eden ve kullanıcısının sistemin nasıl çalıştığını anlaması için biraz çaba göstermesini bekleyen bir yapısı vardır.

Birçok tecrübeli Linux kullanıcısı Arch Linux hakkında çok fazla şey biliyordur.Hatta benden fazla tecrübeli oldukları da muhakkak.Ben de naçizane, yıllardır kullandığım Arch Linux hakkında, dağıtımla ilgili bazı artı veksileri sıralamak istedim.

Artı: Arch Linux’la Kendi Linux İşletim Sisteminizi Kurabilirsiniz

Diğer popüler Linux işletim sistemleri; Windows ve MacOS gibi sistemler, hazır olarak gelir ve içinde bir kullanıcının ihtiyaç duyacağı temel yazılım/program/uygulamaları barındırır. Buna karşın Arch Linux, işletim sisteminizi zevkinize göre geliştirmenize, istediğiniz gibi şekillendirmenize olanak sağlar.Bunu başarmanız halinde, tam olarak istediğiniz gibi bir sistem elde edersiniz.

Eksi: Kurulumu Uğraştırıcı Bir İşlemdir

Arch Linux’u kurmak, bir miktar zorlu bir bir süreçtir.İşletim sisteminizi ayarlamak zaman alacaktır. Uçbirim üzerinden vereceğiniz erminal komutları ve işlevlerini anlamanız gerekecektir. Bunun için de Arch Wiki’de zaman geçirmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Artı: Gereksiz Yazılımlar  ve Gereksiz Hizmetler YokE

Arch Linux kendi bileşenlerinizi seçmenize izin verdiğinden, sisteminizde istemediğiniz yazılımlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.Buna karşın, Ubuntu ve benzeri işletim sistemleri, kullanıcının ihtiyaç duymayacağı ve kaldırmak isteyecekleri önceden yüklenmiş masaüstü ve arka plan uygulamaları ile birlikte gelir.

Basitçe söylemek gerekirse, Arch Linux size kurulum sonrası zaman kazandırır. Pacman, harika bir yardımcı program uygulaması, Arch Linux’un varsayılan olarak kullandığı paket yöneticisidir. Pamac adında Pacman’a bir alternatif grafik bir arayüz de kullanıcılar için kolaylık sağlar.

Artı: Sistem Yükseltmesine Gerek Yok

Arch Linux, yuvarlanan sürüm(rolling release) modelini kullanır. Böylece, Arch Linux’u yükledikten sonra, güncellemeler sürekli olarak gerçekleştikçe, yeni bir sürüme yükseltme ihtiyacı duymazsınız.Varsayılan olarak, her zaman en son sürümü kullanıyor olursunuz.

Eksi: Bazı Güncellemeler Sisteminizi Bozabilir

Güncellemeler sürekli olarak gerçekleşirken, neler olup bittiğini bilinçli bir şekilde izlemelisiniz. Sizin sistem konfigürasyonunuzu sizden başka kimse bilemez ve sizden başka biri tarafından test edilmez. Haliyle, dikkatli olmazsanız, sisteminizdeki işleyiş bozulabilir.

Artı: Arch Linux, Topluluk Temelli Bir Dağıtımdır

Linux kullanıcılarının temel ortak noktası, özgürlüktür. genelde ortak bir noktaya sahiptir: Buna karşın bazı dağıtımlar; Ubuntu-Canonical ilşkisinde olduğu gibi gibi; şirketlerin verdiği kararlardan etkilenir.

Bilgisayarınız ve sisteminizin kullanımıyla ilgili daha fazla özgürlük istiyorsanız, en iyisi yola Arch Linux ile devam etmektir. Çoğu sistemden farklı olarak, Arch Linux daha fazla toplululuk temelli bir dağıtımdır.

Artı: Arch Wiki: Müthiş

Arch Wiki, Linux sistemindeki her bileşenin kurulumu ve yönetimi hakkında bilmeniz gereken her şeyi sağlayan süper bir kütüphanedir. Bu sitenin en güzel yanı, Arch’tan farklı bir Linux dağıtımı kullanıyor olsanız bile, yine de konuyla ilgili işe yarar bilgileri bulabilmenizdir. Bunun nedeni, Arch Linux’un diğer birçok Linux dağıtımıyla aynı bileşenleri kullanmasıdır ki, bu da Arch Wki’deki belge ve bilgileri bazen herkes için geçerli kılar.

Eksi: Dil Bilmek Gerekliliği

Arch Wiki müthiş bir kütüphane olsa da, bunları anlayabilmek için, en azından okuduğunuzdan bir şeyler anlayabilecek kadar İngilizce bilme zorunluluğunuz vardır.

Artı: Arch Kullanıcı Deposunu(AUR) İnceleyin

Arch Kullanıcı Deposu (AUR), topluluk üyelerinin katılımlarıyla oluşturulan büyük bir yazılım paketleri topluluğudur. Arch Linux’un resmi depolarına henüz girmemiş bir Linux programı arıyorsanız, AUR’da mutlaka bulabilirsiniz.AUR, paketleri kaynaktan derleyerek krar ve  kullanıcılar tarafından sağlanır.

ESonuç: Arch Linux Size Göre Mi?

Arch Linux, bu yazıda listelenenler haricinde de çok daha fazla artı ve eksiye sahip elbette.Ve yine Arch Linux, bu tür bir yükleme işlemine merakı olmayan kullanıcılar için biraz fazla uzun, meşguliyetli, zahmetli ve tekniktir. Ancak yeterli zamanınız, wiki kılavuzlarını ve belgelerini okuyup anlayabilecek kadar İngilizceniz, ortalama düzeyde bir Linux tecrübeniz… Ve de sabrınız varsa, neden denemeyesiniz?

Arch Linux’u sıfırdan kurduğunuzda, GNU / Linux hakkında birçok ayrıntıyı ve işleyişi öğrenmiş olacaksınız ve bir daha bilgisayarınızda neler olup bittiğini gözardı etmeyeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir