Openbox: Openbox İçin Basit Bir Kontrol Merkezi Yapımı

Openbox
Spread the love
Openbox’u yapılandırabileceğim ayarlarım elimin altında olsun istiyordum.Bunun için, kısa bir araştırmadan sonra, basit bir kontrol merkezi oluşturdum.Adını da Openbox Kontrol Merkezi koydum.Bu yazıda, adım adım basit bir Openbox Kontrol Merkezi oluşturmayı ele alıyorum.
 
1- /home dizinimizde Scripts adında bir klasör oluşturuyoruz.

2- yad paketini kuruyoruz.Debian için:

sudo apt install yad
 
2- OKM adını verdiğimiz bir dosya oluşturuyoruz.(Dosyayı istediğiniz şekilde adlandırabilirsiniz.)İçine aşağıdakileri kopyalayıp yapıştırıyoruz:
OKM adıyla oluşturduğumuz dosyamızı 1.adımda oluşturduğumuz Scripts klasörünün içine atıyoruz.
 
Oluşturduğumuz controlpanel.desktop dosyasını /usr/share/applications dizinine koyuyoruz.

3- Ev dizinimizde oluşturduğumuz Scripts klasörünün içinde ayrıca ControlPanel adında bir klasör oluşturuyoruz.İşte bu klasörün içine /usr/share/applications içinden istediğimiz başlatıcıları koyalayabiliriz.Ben nitrogen, lxappearance, obmenu ve obconf‘u kopyaladım.

/usr/share/applications dizinindeki başlatıcılar haricinde, mesela tint2rc, autostart, menu.xml veya rc.xml için de başlatıcılar oluşturmak isteyebiliriz.Bunun için /Scripts/ControlPanel klasörünün içerisinde bir .desktop dosyası oluştumamız yeterli oluyor. tint2rc için bir tint2rc.desktop dosyası oluşturalım:

Burada user‘i kendi kullanıcı adımızla değiştirmeyi unutmuyoruz.Yine bu başlatıcının simgesini değiştirmek için, Icon=/home/user/.icons/Newaita/apps/48/subtitleeditor.svg satırında kendimize göre değişiklik yapmamız yeterli olacaktır.

tint2rc.desktop dosyasını örnek alarak , benzer yolla başka başlatıcılar da oluşturabiliriz.

 
4- Bu aşamada, controlpanel.desktop isminde bir dosya oluşturuyoruz.İçine aşağıdakileri kopyalayıp yapıştırıyoruz:
Oluşturduğumuz controlpanel.desktop dosyasını /usr/share/applications dizinine koyuyoruz.
 
 
Buraya kadar yaptığımız işlemlerle Openbox Kontrol Merkezi’mizi oluşturmuş olduk.
 
Son aşamada, olşturdğumuz Openbox Kontrol Merkezi‘ni tint2 panelde gösterelim.Bunun için, kullandığımız editör yardımıyla tint2rc dosyamızı açıyoruz.Aşağdaki satıra fazladan bir P ekliyoruz.
Ve panelde görünecek OKM simgesi için girdiyi # Panel bölümünün atına ekliyoruz.
Bu bölümde de user ve button_icon= kısmını kendimize göre düzenliyoruz.Hepsi bu kadar.Artık oturumdan çıkarak giriş yaptığımızda hem menümüzde, hem de tint2 panelimizde OKM görünüyor olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir