Linux: Ubuntu’ya Normal GNOME Oturumu Nasıl Yüklenir?

Linux
Spread the love

Bilindiği üzere, Ubuntu varsayılan olarak, Canonical’in kullanımını bıraktığı Unity arayüzünün görünümüne sahip ve yine Unity hissini veren kendi değiştirilmiş GNOME masaüstü ortamıyla birlikte geliyor. Oturum açma ekranından seçebildiğimiz bu oturuma ‘Ubuntu oturumu’ veya ‘Ubuntu’ diyoruz.

Şimdi, bunda yanlış olan bir şey yok. Ancak, eğer benim gibi geçmişte Unity’yi sevmediyseniz ve şimdi de Ubuntu oturumu’nu sevmiyorsanız, elbette değişik seçenekleriniz mevcut. Yok ben normal GNOME oturumunu Ubuntu üzerinde deneyimlemek ve kullanmak istiyorum diyorsanız, bazı paket kurulumlarıyla bu mümkün.

Ubuntu’ya GNOME oturumunu kurmak oldukça kolay ve sıkıntısızdır. Yapmanız gereken tek şey Ubuntu Yazılımlar’ı çalıştırmak, Synaptic Paket Yöneticisi’ni aramak ve yüklemek.

Şimdi, Synaptic Paket Yöneticisi’nde gnome-session paketini arıyoruz ve önündeki küçük onay kutusuna tıklayarak yüklüyoruz.

Kurulumdan sonra oturum açma ekranından GNOME otumunu seçerek giriş yapıyoruz.

Varsayılan olarak, Ubuntu’daki normal GNOME oturumunun Xorg üzerinde çalışacağını unutmayın.Bu nedenle Wayland’da çalışması için gnome-session-wayland paketini yüklemeniz gerekecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir