Linux: Sisteminizin Açılış Performansını Öğrenme

Linux
Spread the love

Bilgisayarınızı açtığınızda, üreticinin logosu, belki ekranda birkaç mesaj, Grub
ekranı, işletim sistemi yükleme ekranı ve son olarak oturum açma ekranını rutin bir şekilde sırasıyla akar gider.
Hiç bu sürecin ne kadar zaman aldığını merak ve kontrol ettiniz mi? Belki evet, belki de hayır.Peki, Linux sisteminizin önyüklemesinin ne kadar zaman adığını bilmek istiyorsanız? Kronometreyi çalıştırarak zaman tutmak elbette bir yöntemdir.Ancak, bunun için elbette daha kolay yollar var.

Linux’ta açılış zamanını sistem analizi ile kontrol etme

Beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz, artık systemd popüler Linux dağıtımlarının çoğunda görev yapıyor.Dolayısıyla bu  sistem, Linux sisteminizi yönetmek için çeşitli yardımcı programlara/araçlara sahiptir. Bu araçlardan biri de sistem analizidir. systemd-analyze komutu, başlangıçta kaç  hizmetin çalıştığını ve ne bunun sonucunda da sisteminizin açılışının ne kadar sürdüğünü ayrıntılı olarak verir.Bunu öğrenmek için uçbirimde(terminal) aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz:

Komutunçıktısında toplam önyükleme süresini, bellenim, önyükleyici, çekirdek ve kullanıcı alanı tarafından harcanan zamanla birlikte alırsınız:

Yukarıdaki çıktıda görebileceğiniz gibi, sistemimin tamamen açılması ve masaüstüne gelmem, 5.537 saniye sürdü. HP Envy x360 kullanıyorum.Bu süreyi Virtualbox üzerindeki Arch Linux ile alıyorum ve oturum açma ekranını otomatik giriş ile geçiyorum.Ayrıca sistemin SSD kullandığını da belirtmeliyim.Aşağıdaki komutu kullanarak önyükleme zamanını detaylandırabiliriz:

Bu, daha detaylı bir çıktı üretecekt ve çalışan servislerle sürelerini görebileceğiz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir